podatek

Hale produkcyjne i namiotowe mogą być wykorzystywane w bardzo różny sposób. Hala koncertowa, wystawiennicza czy budynek produkcyjny – obiekty z naszej oferty doskonale spełnią te funkcje. Nie są to oczywiście dokładnie takie same hale. Inną konstrukcję możemy zauważyć w obiektach wykorzystywanych podczas festiwali, a zupełnie inną w tych, które mają służyć cały rok, a nie tylko sezon. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, komu hale izolowane potrzebne nie są, gdyż to mniejsza grupa niż jej potencjalni odbiorcy.

Hale izolowane – rozwiązanie nie tylko tymczasowe

Kiedy myślimy o halach namiotowych, osoby niezorientowane w temacie mogą w pierwszej kolejności pomyśleć o obiektach przygotowywanych na imprezy masowe. Koncerty, pikniki, plenerowe występy teatrów… Oczywiście jest to prawda – hale często wykorzystywane są do tego rodzaju przedsięwzięć. Nie jest to jednak ich jedyne przeznaczenie. Osoby prowadzące własną działalność produkcyjną z pewnością doceniają swobodę, jaką daje posiadanie takiej hali. Po pierwsze pozwala ona na pozyskanie dużych powierzchni roboczych, co jest niezwykle istotne dla dynamicznie rozwijających się firm. Jest to również opcja znacznie tańsza niż budowa murowanego obiektu. Hale stalowe lub aluminiowe są również znacznie łatwiejsze w rozbudowie. Zazwyczaj mają one konstrukcję modułową, która pozwala na powiększanie jej powierzchni bez nadmiernej ingerencji w istniejącą bryłę. Dużą zaletą takich hal jest także ich mobilność. Większość takich obiektów można w stosunkowo niewielkim czasie rozłożyć i złożyć na nowo w innym miejscu. Kiedy więc uda się pozyskać działkę w atrakcyjniejszej lokalizacji, halę można po prostu przenieść. Oczywiście jest to spore przedsięwzięcie wymagające zasobów i czasu, jednakże takie działanie jest właściwie niemożliwe do wykonania w przypadku tradycyjnych hal murowanych. Jeśli jednak obiekt ma być wykorzystywany przez cały rok niezależnie od pogody, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie.

Co nam daje dobra izolacja hali?

Obiekty całoroczne muszą spełniać odpowiednie warunki. Przede wszystkim temperatura w nich panująca nie może ani spadać poniżej określonego poziomu, ani osiągać zbyt wysokich pułapów. Nawet jeśli w hali nie pracują ludzie i jest ona wykorzystywana do przechowywania sprzętu lub towarów, wahania temperatury mogą prowadzić do ich niszczenia i degeneracji. Ten sam skutek może odnieść także skraplająca się w źle izolowanych obiektach woda. Może nie tylko stanowić zagrożenie dla pracujących tam ludzi (kałuże, które mogą powodować ryzyko poślizgnięcia się), ale także dla samej konstrukcji hali. Wilgotne środowisko sprzyja korozji elementów metalowych i wspomaga pojawianie się wilgoci i grzyba. Dobra izolacja to także odpowiednie wygłuszenie. W halach produkcyjnych maszyny są zazwyczaj hałaśliwe, izolacja ścian pozwala więc nieco je wygłuszyć.

Hale izolowane – ulga dla środowiska i portfela

Hale izolowane to nie tylko większy komfort pracy i zabezpieczenie przed zniszczeniem obiektu i produktów. To także odpowiednio niższe koszty oraz korzyść dla środowiska. Wiąże się to z mniejszym zużyciem prądu i gazu do ogrzewania obiektu. W zwykłych, nieizolowanych halach koszty są znacznie wyższe, ponieważ ciepło „ucieka” przez nieszczelności. Nawet pomimo wyższych kosztów montażu odpowiedniej izolacji inwestycja stosunkowo szybko zacznie się zwracać i przynosić oszczędności.

Budowa hali całorocznej – przedsięwzięcie wymagające planowania

Wybudowanie hali, która ma być wykorzystywana przez cały rok, to inwestycja na lata. Dlatego też nie powinno nas dziwić, że pociąga za sobą odpowiednie koszty. Przede wszystkim postawienie obiektu całorocznego wymaga pozwolenia na budowę. Tego typu konstrukcja, która w jednym miejscu znajduje się ponad 180 dni, wymaga jego uzyskania. Inną rzeczą jest sam koszt ocieplenia. Oczywiście hale izolowane są droższe niż te bez takich udogodnień, jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, inwestycja w takie rozwiązania stosunkowo szybko się zwraca.