Pierwszym etapem przed budową hali magazynowej jest ustalenie z Klientem jej przeznaczenia. Ma to decydujący wpływ na wybór materiałów, których użyjemy do wykonania obiektu. Podstawowym pytaniem jest: co w takiej hali będzie składowane? Produkty mogą różnić się między sobą warunkami przechowywania, które im trzeba zapewnić.

Hale o nie dużych wymaganiach

W przypadku produktów tzw. „mało wymagających”, np. kostka brukowa, płyty cementowe, pustaki, słoma, maszyny rolnicze – głównym zadaniem jest zabezpieczenie towaru przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Tego typu obiekty zazwyczaj wykonuje się z blachy trapezowej i plandeki pcv. Nie są to obiekty ciepłe, aczkolwiek w zupełności spełniają swoje funkcje.

Hale magazynowe wyższej jakości

Inaczej sprawa wygląda w przypadku np. części elektronicznych, nawozów sypkich, produktów płynnych, czy tez pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie. W takich magazynach należy zapewnić zarówno odpowiednie warunki temperaturowe, jak i maksymalnie zredukować obecność wilgoci. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są poliuretanowe płyty warstwowe i dachy z podwójną plandeką w systemie z nadmuchem powietrza, tzw. termodach. Stosując urządzenia grzewcze, w hali można bez problemu utrzymać temperaturę na poziomie 16-18°C. Dodatkowo termodach zapobiega kondensacji pary wodnej.

Hale magazynowe ze specjalnych materiałów

Zdarzają się przypadki, w których musimy odbiegać od standardowych rozwiązań i zastosować specjalne materiały wykończeniowe, odporne na działanie środowiska kwaśnego, silnie zasadowego, utrzymujące niskie temperatury wewnątrz obiektu, lub wytrzymałe na działanie ognia. Stosuje się je np. przy składowaniu owoców, niektórych środków chemicznych, czy materiałów łatwopalnych, itd.

Hale namiotowe
Hale namiotowa magazynowa duża
Hale namiotowe
Hale namiotowa brązowa

W dalszym etapie poruszamy kwestie związane z wymiarami i rozmieszczeniem bram wjazdowych, drzwi, czasami okien i świetlików dachowych. Dopytujemy o ewentualne antresole, czy też chęć wydzielenia dodatkowego pomieszczenia na biuro. Możemy również zbudować stalowe konstrukcje wysokiego składowania, tzw. gniazda paletowe.

Mając wszystkie informacje przystępujemy do realizacji projektu konstrukcyjnego, produkcji i montażu hali w miejscu docelowym.

Technologia, w której stawiamy hale magazynowe gwarantuje szereg korzyści:

  • czas budowy od 6-12 tygodni w zależności od stopnia złożoności obiektu
  • bezpieczeństwo użytkowania
  • relatywnie niska cena w stosunku do wysokiej jakości i czasu realizacji inwestycji
  • duża rozpiętość hali bez podpór wewnętrznych
  • lekkość i wytrzymałość konstrukcji
  • nowoczesne wzornictwo
  • możliwość późniejszej rozbudowy i modernizacji
  • energooszczędność, oraz niskie koszty eksploatacji

4TECH buduje nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne hale magazynowe dla przemysłu budowlanego, chemicznego, spożywczego, maszynowego, rolnictwa, drukarni i papiernictwa, produkcji mebli, tworzyw sztucznych, logistyki, elektroniki i wielu innych.