Hala łukowa bez pozwolenia to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje dodatkowej przestrzeni, ani nie chce budować tradycyjnego murowanego obiektu. Jej postawienie zajmuje zdecydowanie mniej czasu i jest mniej pracochłonne. Jeśli planujesz wybrać halę łukową, to musisz dowiedzieć się, kiedy nie musisz mieć pozwolenia na budowę ani zgłoszenia budowy. Te hale to świetne obiekty tymczasowe, które sprawdzą się w wielu sytuacjach.

Czy na budowę hali łukowej trzeba mieć pozwolenie?

W przypadku budynków mieszkalnych czy gospodarczych uzyskanie pozwolenia zależy od powierzchni takiego obiektu. To, czy będziesz potrzebować takiego dokumentu na halę namiotową łukową, zależy od tego, jak długo będzie ona znajdowała się w konkretnej lokalizacji. Prawo budowlane określa, że uzyskanie pozwolenia nie jest konieczne, jeśli hala stalowa będzie wykorzystywana przez maksymalnie 180 dni. Po upływie tego czasu niezbędne jest jej przeniesienie w inne miejsce oddalone o co najmniej kilkanaście centymetrów od wcześniejszego lub całkowite jej zdemontowanie. Jeśli zdecydujesz się umieścić ją w innej lokalizacji, to cały cykl zaczyna się od początku.

Hale łukowe tymczasowe, czyli te użytkowane przez maksymalnie 180 dni, wymagają jedynie zgłoszenia. Nie musisz mieć pozwolenia na budowę. Taki dokument powinien zawierać m.in.:

  • potwierdzenie własności gruntu,

  • zakres planowanych prac,

  • przewidywany czas demontażu obiektu.

Po zgłoszeniu budowy hali namiotowej na działce budowlanej trzeba odczekać 21 dni z rozpoczęciem jej montażu. Jest to bowiem czas, w którym organ administracyjny na prawo wydać sprzeciw.

Hale namiotowe łukowe to świetna, a przede wszystkim tańsza, alternatywa dla tradycyjnych budynków. Ich montaż trwa bardzo szybko, dlatego świetnie sprawdzają się one m.in. do organizacji okolicznościowych imprez czy jako miejsce tymczasowego składowania towaru. Duży wybór hal namiotowych znajdziesz w ofercie firmy Fourtech.

Pozwolenie na budowę hali łukowej namiotowej — co musisz wiedzieć?

Budowa hali namiotowej na okres dłuższy niż 180 dni (hale całoroczne łukowe) wiąże się z koniecznością otrzymania pozwolenia na budowę. W tym celu niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Oprócz niego niezbędne jest także załączenie dodatkowych dokumentów, takich jak m.in.:

  • plan działki budowlanej,

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

  • akt własności nieruchomości, na której ma powstać hala namiotowa lub potwierdzenie dysponowania gruntem,

  • projekt architektoniczny i budowlany w celach budowlanych.

Po złożeniu wniosku wraz z załącznikami trzeba czekać z rozpoczęciem prac aż do uzyskania pozwolenia na budowę hali namiotowej łukowej. Zgodnie z przepisami prawa rozpatrywanie dokumentów powinno zająć do 65 dni, ale czas oczekiwania może się wydłużyć jeśli np. niezbędne będzie dostarczenie dodatkowych informacji.

Jeśli zdecydujesz się na budowę hali, to postaw na sprawdzone i niezawodne konstrukcje stalowe wykonane z wytrzymałych materiałów. Znajdziesz je w ofercie Fourtech. Są one świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz dodatkowej powierzchni, a nie chcesz stawiać murowanego obiektu. Hala jest funkcjonalna i sprawdza się w różnych branżach. Jeśli chcesz ograniczyć czas jej montażu, to wybierz konstrukcję bez pozwolenia a na budowę, którą przestawisz lub zdemontujesz po 180 dniach.