Hala na zgłoszenie o powierzchni do 300 m2 może zostać wybudowana bez pozwolenia. W czerwcu 2023 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o prawie budowlanym. Chodzi dokładnie o jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną. Sprawdź, jakie parametry powinna spełniać tego typu inwestycja.

Hala na zgłoszenie o powierzchni do 300 m2 jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni magazynowej, związanej z produkcją rolną. Stalowa konstrukcja zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i utrzymanie doskonałych warunków termicznych. W tego typu obiektach z powodzeniem można zastosować również wszelkiego rodzaju instalacje branżowe i technologiczne, aby zapewnić maksymalizację zysków. Uproszczone formalności, dotyczące budowy hal dla rolnictwa, są wynikiem ustawy z 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym. Katalog inwestycji, które nie wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagają jedynie dokonania zgłoszenia, rozszerzono o jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nieprzekraczającej 7 m. Obszar oddziaływania tych budowli powinien mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Hala na zgłoszenie do 300 m2 – jakie wymogi?

Zgodnie z nowym prawem masz możliwość budowy na podstawie zgłoszenia bez konieczności uzyskania pozwolenia nie tylko jednokondygnacyjnych budynków i wiat, ale również:

  • silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nieprzekraczającej 15 m,
  • obiektów budowlanych do przechowywania zboża o maksymalnej pojemności 5000 ton, które zostaną postawione w całości w granicach administracyjnych portów morskich, mających podstawowe znaczenie dla gospodarki narodowej, czyli w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

Do zgłoszenia budowy tych obiektów – zamiast projektu budowlanego – należy dołączyć dokumentację techniczną, która zawiera informacje o rozwiązaniach, zapewniających nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe. Zakres i treść tej dokumentacji powinna być dostosowana do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych. Może ją zatem wykonać projektant, posiadający odpowiednie uprawnienia budowlane. Ustanowienie kierownika budowy nie jest obowiązkowe.

Ile kosztuje budowa hali?

Hale magazynowe i produkcyjne, nie tylko dla rolnictwa, to dodatkowa przestrzeń, którą można dowolnie zaaranżować, przebudować i rozbudować, dostosowując ją do zmieniających się warunków rynkowych. Korzystając z nowoczesnych konstrukcji stalowych i aluminiowych, a także sprawdzonych rozwiązań projektowych, oferowanych przez Fourtech, masz pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana szybko i bezproblemowo. W odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje budowa hali, z pomocą przychodzą pewne czynniki, które należy uwzględnić, przygotowując się do inwestycji. Należą do nich m.in.:

  • przeznaczenie hali,
  • powierzchnia obiektu,
  • rodzaj konstrukcji i obudowy,
  • system izolacji cieplnej,
  • rodzaj zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • rodzaj posadzki,
  • elementy wykończeniowe,
  • wyposażenie dodatkowe.

Do kosztów budowy hali należy doliczyć również tzw. koszty przygotowawcze, związane między innymi z przygotowaniem terenu, w tym z rozbiórką istniejących zabudowań, wycinkę drzew, zapewnieniem przyłącza elektrycznego i instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wykonanie szczegółowej wyceny możesz z powodzeniem powierzyć firmie Fourtech.

Hale stalowe dla rolnictwa – koncepcja, projekt i budowa

Odpowiednio ocieplone hale stalowe, w tym hala na zgłoszenie do 300 m2, mogą być stosowane niezależnie od warunków atmosferycznych, w dowolnej porze roku, stanowiąc zarówno całoroczne, jak i sezonowe źródło dodatkowej przestrzeni. Wytrzymałość i stabilność konstrukcji stalowych nie ustępuje znacznie droższym obiektom murowanym. Realizacji tego typu inwestycji zajmuje za to znacznie mniej czasu, formalności i angażuje mniejsze zasoby, zwłaszcza w odniesieniu do najnowszych zmian w prawie. Co ważne, możesz starać się o dofinansowanie hali, związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji lub zmianą profilu działalności. Skorzystaj z wiedzy, doświadczenia i zaplecza technologicznego firmy Fourtech, decydując się na budowę hali bez pozwolenia, ze zgłoszeniem lub dowolnego obiektu, który przyczyni się do maksymalizacji zysków z prowadzonej działalności, nie tylko rolniczej.