podatek

Hodowla bydła, podobnie jak inne branże wymaga najwyższej klasy rozwiązań. Inwentarz musi posiadać bezpieczne schronienie przed warunkami atmosferycznymi, a ponadto posiadać warunki maksymalnie zbliżone do tych, które panują w tradycyjnych oborach.

Profesjonalna wiata dla bydła ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim, czas budowy jest znacznie krótszy niż w przypadku murowanego obiektu. Na uwagę zasługuje także cena. Koszt budowy wiaty dla bydła nie zrujnuje portfela inwestora, tak jak mogłoby to być w przypadku tradycyjnej obory. Koszty eksploatacji wiaty również wypadają dużo korzystniej niż w budynku z cegły.

Wiata dla bydła posiada solidną konstrukcję, którą postawić można na każdym rodzaju podłoża. Decydując się na postawienie hali całorocznej, nasz inwentarz będzie przebywać w bezpiecznych warunkach o każdej porze roku. Nowoczesne hale namiotowe z powodzeniem mogą służyć jako:

  • Obora dla bydła opasowego
  • Wiata dla bydła mięsnego
  • Obora dla byków
  • Hala udojowa dla krów
  • Hala dla bydła mlecznego

Jak przebiega budowa wiaty dla bydła

Proces budowy hali dla bydła wygląda podobnie, jak budowa hal namiotowych o innym przeznaczeniu. Firma projektująca dla nas wiatę powinna jednak zwrócić szczególną uwagę na wydzielenie w planie osobnego pomieszczenia na paszę lub słomę. Jeżeli w hali będą również przechowywane maszyny i pojazdy rolnicze służące do wspomagania hodowli, wówczas należy upewnić się, że obiekt będzie wystarczająco wysoki.

Fundamenty i prace ziemne

Niezbędnym elementem wiaty dla bydła są fundamenty, ponieważ to one przekazują całe obciążenie budynku na grunt. Ten element budowy musi zatem zostać bezwzględnie spełniony. Prace ziemne będą polegać na zerwaniu warstwy organicznej oraz wykopaniu otworów pod fundamenty. Profesjonalna firma wykonawcza powinna zająć się też ewentualną wymianą gruntu i jego stabilizacją.

Jaki dach powinna mieć wiata dla bydła

Montaż hali rolniczej przebiega podobnie jak w przypadku magazynu bądź garażu. Istotną różnicą jest jednak kwestia zabudowy dachu. Jeżeli wiata będzie służyła również do przechowywania słomy lub paszy, wówczas konieczne będzie zamontowanie pneumatycznego dachu z podwójną plandeką. Takie rozwiązanie zapewni możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz obiektu. Obiekty, których zadaniem jest przechowywanie wyłącznie maszyn i sprzętu rolniczego są mniej wymagające – wystarczy wtedy dach nieizolowany.

Czy poszycie ścian ma znaczenie?

Wybierając wykończenie ścian za pomocą płyt warstwowych zyskamy pewność, że temperatura wewnątrz wiaty będzie odpowiednia. Profesjonalna wiata dla bydła pozwoli na ochronę inwentarza przed wysokimi temperaturami latem oraz przed mrozami zimą. Każdą wiatę dla bydła można dowolnie dopasować, tak by najlepiej spełniała swoje przeznaczenie.

Okna i bramy

Dobra wiata dla bydła to również taka, której eksploatacja nie kosztuje fortuny. Stawiając halę warto zatem zdecydować się na okna i bramy z jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Dobrej jakości komponenty zapewnią minimalną stratę ciepła. Bramy dostępne są w trzech najpopularniejszych wariantach:

  • Bramy przesuwne
  • Bramy segmentowe

Światło do obory dociera przede wszystkim przez dach. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza wydatki związane z energią za oświetlenie, ale także chroni inwentarz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Wiata dla bydła mlecznego

Oborę z przeznaczeniem dla krów mlecznych można dostosować tak, aby znalazła się w niej dodatkowa przestrzeń w postaci boksów dla krów dojnych i jałówek. Poza tym, na takiej hali nie powinno zabraknąć porodówki, kojca dla krów zasuszonych i hali udojowej. Warto pomyśleć także o dodaniu do projektu magazynu do przechowywania mleka.

Wiata dla bydła a pozwolenie na budowę

Hale dla bydła można przeznaczyć na użytkowanie przez cały rok bądź tylko w określonym sezonie. Wiata sezonowa w świetle prawa stanowi tymczasowy obiekt i jako taki, nie wymaga pozwolenia na budowę. Warunkiem jednak jest użytkowanie jej w jednym miejscu przez maksymalnie 180 dni.

Hale całoroczne, czyli takie, które planujemy wykorzystywać dłużej niż 180 dni w jednym miejscu mogą zostać wybudowane tylko po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Takie pozwolenie zostanie wydane, jeżeli opisany w projekcie budynek spełni unijne wymogi.

Hale namiotowe przeznaczone pod hodowlę bydła są z powodzeniem stosowane w nowoczesnym rolnictwie. Ich budowa wymaga mniejszych nakładów finansowych, eksploatacja jest tańsza, a uniwersalność konstrukcji pozwala na przystosowanie jej do każdych warunków.