hala namiotowa z bramą

Stawianie hal namiotowych cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców z różnych branży. Stworzenie takiego obiektu wiąże się jednak z koniecznością zdobycia konkretnych pozwoleń. Pominięcie tego kroku może doprowadzić do dotkliwych kar oraz braku możliwości korzystania z gotowej hali. Jakie zezwolenia są niezbędne podczas budowy konstrukcji tego typu?

Czas użytkowania hali ma znaczenie

W Polskim prawie istnieje rozróżnienie użytkowania hal namiotowych ze względu na czas, w trakcie którego pozostają one w jednym miejscu. Jeśli zamierzasz korzystać z konstrukcji krócej niż przez 180 dni, nie potrzebujesz żadnych zezwoleń. Wielu przedsiębiorców radzi sobie z tym przepisem w taki sposób, że po upłynięciu tego czasu zmieniają oni delikatnie lokalizację hali. Często wystarczy zaledwie kilka centymetrów.

Pozwolenie na halę namiotową jest jednak konieczne w sytuacji, gdy zamierzasz korzystać z niej dłużej niż przez 180 dni bez przesuwania. Wówczas należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty oraz podpisy kierowników budowy. Uzyskanie takiego zezwolenia wiąże się z dość długim czasem oczekiwania. Czasami jednak demontaż hali namiotowej co najmniej dwa razy w roku okazuje się niemożliwy, dlatego niektóre osoby decydują się na wystąpienie o pozwolenie.

Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia

Dla wielu osób czekanie na wydanie pozwolenia na możliwość ciągłego użytkowania hali namiotowej jest zbyt długi, dlatego wolą one demontować konstrukcję i montować ponownie w nieco innym miejscu. Jeśli prowadzisz działalność związaną z eventami i dysponujesz dużą działką, takie rozwiązanie okazuje się bardzo korzystne. Problemy pojawiają się w sytuacji, gdy chcesz ochronić kort tenisowy lub boisko przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wówczas nie ma możliwości dowolnego przesuwania konstrukcji.

Wydanie pozwolenia na halę namiotową trwa od 30 do 90 dni, a decyzja uprawomocnia się w ciągu 14 dni. Dopiero po tym czasie można rozpocząć prace montażowe. Z tego powodu w sytuacji, gdy planujesz wzniesienie hali namiotowej na swojej posesji, warto zadbać o wystąpienie o pozwolenie odpowiednio wcześnie. Jeśli zależy Ci na czasie, jedyną opcją pozostaje zmiana lokalizacji konstrukcji co 180 dni.

Kiedy warto zdobyć pozwolenie na halę namiotową?

Pozwolenie na halę namiotową okazuje się niezbędne w sytuacji, gdy nie ma możliwości zmiany lokalizacji obiektów znajdujących się pod konstrukcją. Mowa tu zarówno o boiskach, jak i obiektach na stałe przytwierdzonych do podłoża.

Zdobycie pozwolenia na wzniesienie hali namiotowej ułatwia korzystanie z konstrukcji. Zmiana jej lokalizacji dwa razy w ciągu roku wiąże się z koniecznością angażowania co najmniej kilku pracowników. Po kilku latach takie rozwiązanie staje się zupełnie nieopłacalne. W przeliczeniu koszt stworzenia projektu i zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej jest niższy.