Hale bez zgłoszenia do 150 m2 można postawić jako budynki gospodarcze na działkach, związanych z produkcją rolną. Do budowy tego typu obiektu nie jest wymagane również pozwolenie. W czerwcu 2023 roku zmieniło się prawo budowalne. Sprawdź, jakie wymogi musi spełnić hala bez zgłoszenia i pozwolenia.

Hale bez zgłoszenia robót budowlanych, o powierzchni zabudowy do 150 m2 mają być w praktyce jednokondygnacyjnymi budynkami gospodarczymi lub wiatami o prostej konstrukcji, związanymi z produkcją rolną. Rozpiętość konstrukcji nie powinna przy tym przekraczać 6 metrów, a wysokość 7 metrów. Obszar oddziaływania tego typu obiektów powinien mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Co więcej, do budowy wyżej wymienionych budynków nie jest również wymagane pozwolenie na budowę. Zwolnienie z wszelkich formalności wprowadzają nowe zapisy ustawy z 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym. Nowelizacja, która weszła w życie w czerwcu 2023 roku, dotyczy realizacji obiektów budowlanych do magazynowania zboża, naziemnych silosów, budynków gospodarczych oraz wiat o prostej konstrukcji.

Jakie hale bez zgłoszenia do 150 m2 można wybudować?

Decydując się na budowę budynku gospodarczego do 150 m2 bez pozwolenia i zgłoszenia warto wziąć pod uwagę konstrukcje stalowe oraz aluminiowe. Hale magazynowe i produkcyjne dla rolnictwa wykonane są z najwyższej jakości, innowacyjnych materiałów, które zapewniają:

  • stabilność i wytrzymałość,
  • odporność na zmienne warunki atmosferyczne,
  • utrzymanie doskonałych warunków termicznych,
  • uniwersalności i mobilność,
  • możliwość przebudowy i powiększenia przestrzeni,
  • możliwość wyposażenia obiektu w instalacje branżowe i technologiczne, w tym elektryczną, wodno-kanalizacyjną, klimatyzacyjną.

Elastyczność w podejściu do projektowania i przebudowy hal dla rolnictwa, a także konkurencyjność cenowa przesądzają o popularności tego typu rozwiązań. Obiekty mogą być wyposażone w dach pneumatyczny, szkielet z dopracowanych w szczegółach profili, ściany oporowe i twardą posadzkę, zapewniające doskonałe warunki do magazynowania zboża oraz szeroką bramę, aby maksymalnie wykorzystać nowoczesną przestrzeń również wtedy, gdy nie magazynujesz w niej płodów rolnych.

Zalety hal stalowych dla rolnictwa

Hala o stalowej lub aluminiowej konstrukcji sprawdzi się świetnie, jako przestronne miejsce do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych, przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych. Zleć projekt i realizację inwestycji firmie Fourtech, która specjalizuje się w wykonywaniu dokumentacji technicznej oraz kompleksowej opiece nad całym procesem budowy, dbając nie tylko o spełnienie wymogów nowego prawa, ale przede wszystkim w trosce o regulamin uzyskanego na budowę hali dofinansowania oraz zgodnie z potrzebami Twojego biznesu. Całoroczny budynek gospodarczy w postaci hali stalowej z płyt warstwowych umożliwi zwłaszcza przechowywanie materiałów sypkich, w tym płodów rolnych, wrażliwych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Przekonaj się, że realizacja nowej inwestycji z Fourtech zawsze jest prosta, stosunkowo tania i wysoce efektywna.

Hale dla rolnictwa – co można zbudować bez zgłoszenia?

Zgodnie z nowym prawem budowlanym, oprócz jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych lub prostych wiat o powierzchni zabudowy do 150 m2, masz również możliwość budowy na podstawie zgłoszenia bez konieczności uzyskania pozwolenia większych obiektów, w tym:

  • silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 metrów sześciennych i wysokości nie większej niż 15 m,
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 mkw, przy rozpiętości konstrukcji i wysokości nie większych niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, gdzie zostały zaprojektowane,
  • obiektów budowlanych, które służą do przechowywania zboża, o maksymalnej pojemności 5000 ton, usytuowanych w całości w granicach administracyjnych portów morskich, mających podstawowe znaczenie dla gospodarki narodowej (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście).

Buduj nowoczesne, profesjonalne i bezpieczne hale bez zgłoszenia do 150 m2 z firmą Fourtech. Znajdź rozwiązania idealnie dopasowane do specyfiki Twojego gospodarstwa rolnego. Postaw na wiedzę, doświadczenie i sprawdzoną technologię, które pozwolą Ci zoptymalizować zyski.