podatek

Prowadzenie działalności produkcyjnej pociąga za sobą konieczność dysponowania odpowiednią ilością miejsca – w końcu założeniem takiej działalności jest ciągły wzrost produkcji. Przydomowy garaż może być rozwiązaniem na początek, ale wraz z pozyskiwaniem nowych klientów poziom produkcji musi rosnąć, a wraz z nim zwiększa się zatrudnienie. Czy w takim przypadku bardziej opłaca się wynająć przestrzeń produkcyjną, czy lepiej wybudować własną konstrukcję od zera? Jeśli wybierzemy to drugie rozwiązanie, powstanie pytanie, jakie są koszty budowy hali produkcyjnej?

Budowa hali produkcyjnej czy kupno gotowego obiektu?

Planując zmianę lokalizacji, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy lepiej przeprowadzić się do gotowego budynku, czy raczej wybudować własną halę od zera. Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Gotowe hale są zazwyczaj tańsze niż nowe i budowane samodzielnie. Może to wynikać z tego, że są to budynki używane, w których niektóre elementy mogą już wymagać wymiany lub naprawy. Do gotowych hal produkcyjnych możemy się przenieść niemalże z marszu, co pozwala nam zaoszczędzić czas. Niekoniecznie jednak uda nam się znaleźć budynek w optymalnej dla nas lokalizacji i o wielkości, która spełni nasze wymagania – jeśli nie teraz, to w przyszłości. Budowa hali produkcyjnej od zera pozwala dostosować jej konstrukcję i wielkość do naszych potrzeb. Pozwoli także zaplanować w projekcie możliwość dalszej rozbudowy, co w razie potrzeby pozwoli zmniejszyć koszty wprowadzanych zmian i ulepszeń. Halę budować możemy także w dogodnym dla nas miejscu, na przykład w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych.

Komu przydadzą się hale produkcyjne?

Nie każdy jednak potrzebuje hali produkcyjnej. W takim przypadku zazwyczaj nie ma sensu angażować się w działanie, które przyniesie tylko stosunkowo duże koszty. Jeśli w danym momencie produkcja jest stabilna i nie planujesz w najbliższym czasie dokonywać znaczących ekspansji, angażowanie środków w tego typu przedsięwzięcia może mijać się z celem. Dlatego budowa hali produkcyjnej to przede wszystkim opcja dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw produkcyjnych, które mogą potrzebować sporej ilości przestrzeni magazynowej. Dotyczy to zarówno firm, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku, jak i tych, które dopiero planują ekspansję. Dzięki swojej konstrukcji hale stalowe często oferują również możliwość rozbudowy, co pozwala powiększać budynek wraz z rozwojem biznesu.

Jakich kosztów możemy się spodziewać?

Na ogólną wysokość kosztów związanych z budową hali produkcyjnej składa się kilka czynników. Przede wszystkim ważne są koszty związane z przygotowaniami. Przystosowanie działki pod konstrukcję, przeprowadzenie badań geologicznych i hydrologicznych, uzyskanie stosownych pozwoleń stanowią dopiero wstęp. Ważne jest również, by na samym początku stworzyć projekt hali, który pozwoli zaplanować ilość oraz rodzaj materiałów budowlanych, a także typ sprzętu oraz liczbę osób, które trzeba będzie zaangażować do wykonania robót. Wybór materiałów jest tu sprawą kluczową – odpowiednio dobrane mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych awarii w niedalekiej przyszłości, a także uniknąć kosztownej konserwacji. W przypadku, na przykład, warstw izolacyjnych mogą to być także znaczące oszczędności na kosztach ogrzewania. Ważne jest także ustalenie, jakiej wielkości budynek jest potrzebny. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na stosunkowo nieskomplikowaną rozbudowę, dlatego zazwyczaj nie ma potrzeby budowy ogromnej hali „na wyrost”. Nie wolno również zapomnieć o kosztach wykończenia. Doprowadzenie mediów, ułożenie posadzki, malowanie, montaż wyposażenia – wszystkie te czynności niosą za sobą (często niemałe) koszty.

Co powinno znaleźć się w kosztorysie?

Kosztorys, a więc rozpisane wydatki, pozwala dokonać wstępnej analizy wymaganych nakładów finansowych. Jest to więc narzędzie niezbędne do tego, by odpowiednio przygotować się na tak duże pod względem finansowym przedsięwzięcie. Powinny się w nim znaleźć wszelkie koszty, między innymi wynikające z przygotowania projektu, zakupu i przygotowania działki, zakupu materiałów budowlanych, ich transportu i przechowywania. Prócz tego, w kosztorysie powinny zostać ujęte wydatki związane z zaangażowaniem siły roboczej oraz sprzętu budowlanego.

Na czym możemy zaoszczędzić?

Koszt budowy hali produkcyjnej jest oczywiście stosunkowo wysoki, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy w stanie uzyskać pewne oszczędności. Przede wszystkim na etapie planowania należy dokładnie ustalić, jakie są nasze potrzeby. Wielkość budowanej hali będzie miała wpływ nie tylko na ilość wykorzystanych materiałów budowlanych i robociznę, ale także na późniejsze koszty eksploatacyjne, na przykład ogrzewania. Nie ma sensu budować dodatkowych pomieszczeń, które nie będą w najbliższej przyszłości wykorzystywane. Tak samo, jeśli budynek ma być wykorzystywany tylko w okresie letnim, nie ma większej potrzeby inwestować w grubą izolację. Można również początkowo zainwestować więcej, aby zyskać w przyszłości. Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań może pozwolić na zaoszczędzenie całkiem sporych sum, które mogą zwrócić się w całkiem niedalekiej perspektywie czasowej.