podatek

Rozwój technologii oraz materiałów o właściwościach termoizolacyjnych pozwolił na spełnienie coraz większych wymagań stawianych producentom hal magazynowych w kwestii systemów ogrzewania.

Prawidłowe ogrzewanie hali magazynowej może stanowić wyzwanie dla inwestora. Ogromna powierzchnia budynku w połączeniu z jego wysokością i specyficzną budową będą miały wyraźny wpływ na wybór sposobu ogrzewania. Kwestia prawidłowego zaplanowania systemu grzewczego jest bowiem bezpośrednio związana z kosztami eksploatacyjnymi.

Jednym z pierwszych kroków w procesie projektowania hali magazynowej powinien być wybór układu wentylacyjnego, zwłaszcza jeżeli przeznaczeniem hali będzie przemysł i produkcja. Wykorzystywane w firmie maszyny generują ciepło, które zgodnie z zasadami fizyki ucieka do góry. Zimne powietrze natomiast pozostaje na dole, czyli w strefie, gdzie pracują ludzie. Istotne jest zatem zadbanie o prawidłową cyrkulację powietrza w hali. Można to osiągnąć dzięki częstemu otwieraniu bram lub właściwemu rozmieszczeniu wywiewników.

Różne systemy ogrzewania hali magazynowej

Jeżeli w hali zlokalizowany będzie przemysł wydzielający zanieczyszczenia chemiczne, wówczas kwestia prawidłowej wentylacji staje się jeszcze bardziej istotna. Zatem planując inwestycję trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, do czego będzie wykorzystywana i jakie będzie jej przeznaczenie.

Hale namiotowe są rozwiązaniem wybitnie uniwersalnym i pozwalają na wykorzystanie ich zarówno w celach magazynowych i przemysłowych, jak i sportowych. Warto zatem dowiedzieć się jaki system ogrzewania będzie odpowiedni dla każdego rodzaju obiektu.

Namiotowa hala magazynowa

Materiał PCV stanowiący poszycie ścian doskonale chroni wnętrze przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Wiodący producent hal magazynowych zazwyczaj posiadają w swojej ofercie dodatkowe rozwiązania, które najczęściej wykorzystuje się do skutecznego ogrzania dużych powierzchni. Halę ogrzać można za pomocą:

  • Nagrzewnic (olejowych, gazowych lub elektrycznych)
  • Promienników ciepła

Nagrzewnice i promienniki ciepła

Nagrzewnice odpowiadają za tłoczenie gorącego powietrza tunelami z PCV. Nagrzewnice mogą być olejowe, gazowe lub elektryczne. Zastosowanie nagrzewnic pozwoli w krótkim czasie uzyskać pożądaną temperaturę w niewielkiej hali.

Promienniki ciepła emitują promieniowanie w paśmie podczerwieni i bezpośrednio ogrzewają ściany oraz podłogi. Nie ogrzewają powietrza, zatem nie generują strat cieplnych. Promienniki doskonale sprawdzają się w halach z żywym inwentarzem (na przykład obory, kurniki, chlewnie) bezpośrednio ogrzewając zwierzęta.

Skuteczna termoizolacja hali magazynowej

Termoizolacyjność to zdolność danej przegrody, czyli na przykład ścian i dachu do przepuszczania ciepła ze środka obiektu oraz z otoczenia. Termoizolacyjność najczęściej określa się wielkością fizyczną zwaną współczynnikiem przenikania ciepła. Im mniejsza wartość współczynnika, tym lepszą izolację stanowi dana przegroda.

W celu zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej hali magazynowej, należy zadbać o odpowiednie wykonanie techniczne ścian i dachu. Rezultatem prawidłowej termoizolacji będzie komfort termiczny osób przebywających wewnątrz obiektu oraz niższe koszty eksploatacyjne.

Ocieplana hala magazynowa z łatwością oprze się silnym wiatrom oraz opadom śniegu. Izolacja termiczna w postaci poszycia ścian z płyty warstwowej to konstrukcja zbudowana z dwóch zewnętrznych okładzin stalowych oraz rdzenia, czyli wypełnienia. Wypełnieniem może być:

  • Wełna mineralna
  • Styropian
  • PIR (poliizocyjanurat)
  • PUR (poliuretan)

Ocieplany dach

Aktualnie, większość hal stalowych obudowuje się właśnie płytami warstwowymi. Ocieplić można także i dach. Warstwę wierzchnią stanowi zazwyczaj odporna na korozję blacha, następnie dodaje się rdzeń oraz drugą warstwę blachy. Na to ile ciepła zostanie w środku hali wpływ ma przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła. Im ten współczynnik ma niższą wartość, tym mniejszą grubość danej izolacji termicznej trzeba użyć.

Inwestorzy planujący przeznaczyć halę pod produkcję powinni rozważyć także wyposażenie hali w dach o dużej ognioodporności.