podatek

Jeśli posiadasz grunt i zastanawiasz się, jak go zagospodarować, by przynosił zyski – rozważ budowę magazynów pod wynajem. Zanim jednak zlecisz budowę powierzchni magazynowych, sprawdź, czy w Twoim przypadku ryzyko się opłaci. W naszym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o budowie magazynów pod wynajem.

Budowa magazynów pod wynajem – od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz budowę magazynów w celu ich późniejszego wynajmu, w pierwszej kolejności należy wykonać solidne rozeznanie tematu. Inwestycja tego typu jest sporym wydatkiem i lepiej mieć pewność, że poniesiony koszt szybko się zwróci.

Twoim pierwszym zadaniem jest zbadanie rynku. Jeśli posiadasz własną działkę, określ jej atrakcyjność pod względem lokalizacji, dostępnych połączeń komunikacyjnych, ale także zapotrzebowania na tego typu usługi w Twojej okolicy. Sprawdź również, czy niedaleko Ciebie znajdują się konkurenci, którzy już oferują takie rozwiązanie.

Nie masz działki? Najwyższy czas to zmienić!

Budowa hal magazynowych w celu wynajmu może okazać się trafioną inwestycją, jeśli wykonasz porządny research. Warunkiem zrealizowania tego celu jest posiadanie własnego gruntu, dlatego jeśli jeszcze nie posiadasz własnej działki, najwyższy czas przeprowadzić rozeznanie!

Wielkość gruntu w dużej mierze zależy od tego, czy chcesz wynajmować dużą przestrzeń magazynową dla jednego najemcy czy wolisz postawić kilka mniejszych obiektów.

Wiemy, że zakup działki może sporo kosztować, nie musisz jednak od razu stawiać wszystkich magazynów na raz. W Twoim przypadku świetnie sprawdzą się hale namiotowe w postaci całorocznych hali magazynowych, które z czasem możesz dowolnie rozbudowywać mniejszym nakładem kosztów.

Wybór gruntu pod budowę hal magazynowych – o czym pamiętać?

Zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę przy wyborze gruntu pod budowę hal magazynowych? Poniżej przedstawiamy czynniki, które naszym zdaniem powinny być kluczowe podczas dokonywania zakupu.

Przeglądając oferty działek weź pod uwagę:

  • cenę gruntu – mimo, iż to istotna kwestia, należy mieć na uwadze to, że atrakcyjne tereny cieszące się dużym zainteresowaniem mogą kosztować więcej niż pozostałe działki;
  • stan gruntu – czy teren jest zbrojony i przygotowany do budowy, czy wymaga prac przygotowawczych (zbrojenie, wycinka drzew, przyłączenie mediów itp.);
  • lokalizację – sprawdź odległość od centrum, stan dróg dojazdowych, pobliskie połączenia komunikacyjne (drogi wylotowe) oraz to, czy łatwo do tego miejsca trafić.

Koszty budowy hal magazynowych

Podjąłeś decyzję – kupujesz działkę i zamierzasz postawić kilka hal magazynowych pod wynajem. Czy zdajesz sobie jednak sprawę z tego, jakiego rzędu są koszty budowy hali magazynowej?

Zdecydowanie najdroższym i najbardziej rozłożonym w czasie rozwiązaniem będzie budowa tradycyjnego, murowanego obiektu. Trzeba przy tym pamiętać o licznych formalnościach przed rozpoczęciem budowy, a także w trakcie i po zakończeniu prac.

Tańszym i krótszym w realizacji rozwiązaniem będzie zakup hal namiotowych stawianych w systemie modułowym. Nie musisz od razu zagospodarować całej działki – możesz krok po kroku powiększać gotowe hale o kolejne powierzchnie.

Jeśli rozważasz wynajem powierzchni przez kilka miesięcy w roku, warto zastanowić się nad budową sezonowych hali stalowych, które wymagają jedynie zgłoszenia budowy (korzystać z nich można do 180 dni w roku; jeśli dłużej, potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a wtedy lepiej postawić halę całoroczną).