podatek

Planujesz budowę stajni i zastanawiasz się, w co zainwestować: tradycyjny murowany budynek czy tańszą, ale równie trwałą alternatywę? Co wpływa na koszt budowy stajni i o czym należy pamiętać przy projektowaniu obiektu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz tutaj – w naszym mini poradniku skierowanym zarówno do posiadaczy koni, jak i osób, które planują w przyszłości prowadzić hodowlę bądź ujeżdżalnię koni.

Budowa stajni – co ująć w projekcie?

Każdą budowę poprzedza plan, nie inaczej jest w przypadku planu budowy stajni. Jeśli już jesteś szczęśliwym posiadaczem tych czterokopytnych zwierząt, przygotowanie projektu nowej stajni nie powinno stwarzać większego problemu. Ten fragment artykułu skierowany jest głównie do osób, dla których będzie to ich pierwsza stajnia dla koni.

Podstawową kwestią jest metraż. Oszacuj, ile posiadasz (lub planujesz mieć) koni, a także określ, jaki rodzaj stajni Cię interesuje:

  • miejsce ze stanowiskami (boksami),
  • biegalnia,
  • stajnia otwarta itp.

Należy przy tym pamiętać, że wielkość stajni oraz powierzchnia stanowisk zależą od wieku oraz rasy konia – różne zwierzęta mają zróżnicowane potrzeby. Jedne potrzebują więcej przestrzeni, inne bezpiecznego miejsca na wybieg itd.

Dodatkowe pomieszczenia

Samo określenie metrażu to jednak za mało. Prawidłowo zaprojektowana stajnia powinna być także wyposażona w dodatkowe pomieszczenia, które ułatwią codzienną pracę przy koniach. O jakich pomieszczeniach mowa?

  • Magazyn na paszę – z ergonomicznego punktu widzenia, taki obiekt najlepiej zaprojektować w pobliżu stanowisk, co ułatwi rozprowadzanie karmy po boksach.
  • Stodoła na słomę i siano – warto ulokować to pomieszczenie również w pobliżu stanowisk dla koni, ponieważ łatwiej będzie wymieniać ściółkę.

Sama stajnia powinna znajdować się w pobliżu padoku (plac do wychowu) lub myjki (miejsca przeznaczonego do pielęgnacji zwierząt).

Niezależnie od naszej wizji projekt musi zostać przygotowany zgodnie z regulacjami prawnymi, które jasno określają wymogi budowlane dla tego typu obiektów.

Koszt budowy stajni

Zachodzisz w głowę, ile może kosztować budowa stajni dla koni? Na końcową kwotę wpływa wiele czynników, począwszy od metrażu i rodzaju stajni, aż po ilość oraz wielkość dodatkowych pomieszczeń. Lokalizacja stajni może mieć ponadto wpływ na wysokość ceny gruntu – ukształtowanie terenu, stan i jakość gleby, dostęp do wody czy przyłączenie mediów (lub ich brak, co wymaga poniesienia dodatkowych kosztów).

Nie bez znaczenia dla ceny będzie także liczba dodatkowych obiektów wokół samej stajni. Wiele także zależy od materiałów, z jakich zostaną wykonane konstrukcje pomieszczeń i samej stajni.

Warto zastanowić się nad tym, czy zamiast tradycyjnego, murowanego obiektu nie zdecydować się na rozwiązanie alternatywne – mniej kosztowne, a równie funkcjonalne.

Hale namiotowe – alternatywa dla murowanych obiektów

Hale namiotowe stanowią rozwiązanie alternatywne dla klasycznych stajni. Szerokie zastosowanie tych pomieszczeń sprawia, że możemy wykorzystać je niemal w każdym celu i dla każdej branży, a do tego mniejszym nakładem kosztów niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, murowanych obiektów.

Hale namiotowe możesz postawić szybciej i taniej – zastosowana konstrukcja odznacza się stabilnością oraz wytrzymałością. Hale stalowe rolnicze możesz z kolei zaprojektować według własnych potrzeb – zastosowanie odpowiedniego poszycia zapewnia dodatkową termoizolację obiektu, pozwalając łatwiej utrzymać ciepło, co ostatecznie sprowadza się do tańszych opłat za ogrzewanie.

Hale namiotowe można łatwo i szybko zamontować, a przy tym bardzo sprawnie przebiegają również demontaż i przeniesienie obiektu. Przy tradycyjnej stajni nie masz już możliwości przeniesienia budynku w dowolne miejsce, bez naruszania fundamentów i konstrukcji.

Kolejną zaletą hali stalowych jest to, że są to obiekty całoroczne, które można swobodnie rozbudowywać według potrzeb, dlatego jeśli zapragniesz powiększyć hodowlę koni, możesz dodać kolejny moduł i cieszyć się dodatkową przestrzenią.