podatek

Hale magazynowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla wielkich firm, ale także dla mniejszych, dynamicznie rozwijających swój biznes przedsiębiorców, którzy dokonują ]planów w perspektywie wieloletniej. Postawienie hali wiąże się oczywiście ze sporymi kosztami, wiele z elementów konstrukcji można jednak dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości, co z jednej strony może obniżyć ogólny koszt inwestycji, z drugiej zaś wpłynąć na większą funkcjonalność gotowego budynku. Poza tym niektóre konstrukcje pozwalają na dokonywanie modyfikacji już po zakończeniu prac budowlanych, co może być dodatkowym atutem. Należy więc postawić ogólnikowe pytanie: jakie czynniki mają wpływ na koszt budowy hali magazynowej?

Koszt budowy hali magazynowej – jakie koszty należy uwzględnić w kosztorysie?

Przed rozpoczęciem inwestycji należy sporządzić kosztorys, który pozwoli nam oszacować, na jaki wydatek powinniśmy się przygotować. Przy jego przygotowaniu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

  1. Koszty przygotowawcze, a więc to, czy posiadamy pozwolenie na budowę, czy do działki doprowadzone są odpowiednie przyłączenia oraz czy nie będzie konieczne dokonanie poważniejszych prac ziemnych. Przeprowadzenie odpowiednich badań hydrologicznych i geologicznych może znacząco zwiększyć koszty naszej inwestycji, należy więc odpowiednio wcześniej je zaplanować, by uniknąć niespodzianek. Należy pamiętać, że postawienie konstrukcji na nieodpowiednim gruncie może generować znacznie większe koszty ze względu na konieczność dokonywania późniejszych wzmocnień – problem ten nie pojawi się, jeśli będzie właściwe zaplanowany na etapie tworzenia kosztorysu.
  2. Wstępne przygotowanie placu budowy, dostarczenie i magazynowanie materiałów budowlanych, a także stawianie fundamentów.
  3. Już na wczesnym etapie inwestycji warto myśleć przyszłościowo. Wykorzystanie energooszczędnych materiałów może pomóc zaoszczędzić całkiem spore pieniądze zarówno w skali roku, jak i całego okresu eksploatacji hali. Przygotowanie budowy przy pomocy najnowszych technologii pomoże także uniknąć kosztownych przebudów w trakcie eksploatacji. Dobrze jest ująć w kosztorysie koszty koniecznych napraw i konserwacji – końcu nie można oczekiwać, że budynek wykonany nawet z najlepszych materiałów przetrwa bez jakichkolwiek napraw.

Prócz powyższych trzech punktów należy zwrócić uwagę również na to, co najważniejsze, a więc wszystko to, co w największym stopniu wpływa na ostateczną cenę inwestycji.

Lokalizacja oraz wymiary hali

Pierwszym etapem inwestycji powinno być odpowiednie dobranie miejsca, w którym hala ma stanąć. Warunki atmosferyczne oraz bliskość dużych ośrodków miejskich, a także ważnych szlaków komunikacyjnych – to wszystko wpływa nie tylko na koszt samej działki, ale także późniejszej eksploatacji samej hali. W miejscach, gdzie istnieje większa częstotliwość występowania opadów atmosferycznych, należy uwzględnić także koszty z tym związane – intensywniejsze odśnieżanie, i większą przepustowość instalacji do odprowadzania wody. Ważne jest także właściwe zabezpieczenie konstrukcji przed silnym wiatrem. Lokalizacja hali w miejscach stosunkowo odludnych pozwala na obniżenie ceny samej działki, jednakże zarazem zwiększa koszty transportu zarówno sprzętu, jak i pracowników. W zależności od prowadzonej działalności może to mieć większy lub mniejszy wpływ na całkowity kosztorys. Wielkość działki wpływa również w pewnym stopniu na wielkość budynku, który może zostać na niej postawiony. Nikogo zapewne nie dziwi, że koszt budowy hali magazynowej jest tym większy, im więcej przestrzeni ma ona zajmować. Ilość zużytych materiałów, a także koszty wynajmu specjalistycznego sprzętu będą tu miały decydujące znaczenie.

Poszycie

Materiał, z jakiego wykonana ma być konstrukcja, ma również istotny udział w końcowych kosztach. Będzie on miał również duży wpływ na późniejsze opłaty eksploatacyjne. Wybór zwykłej blachy lub plandeki może oznaczać konieczność intensywnego ogrzewania hali w okresie grzewczym, który w Polsce (umownie) trwa pół roku. Jeśli hala ma być intensywnie eksploatowana niezależnie od pogody i pory roku, warto zainteresować się poszyciem zapewniającym przynajmniej minimum izolacji cieplnej.

Rodzaj konstrukcji

Materiałów do konstrukcji hal magazynowych jest wiele. Zaczynając od hal murowanych, kończąc na tych, o szkielecie aluminiowym, wykorzystać można pełne spektrum materiałów dostępnych dla współczesnego budownictwa. Oczywiście hala murowana charakteryzuje się dużą wytrzymałością, jednakże koszty jej konstrukcji są nieporównywalnie wyższe niż na przykład tej wykonanej ze stali. Metal ten pozwala na stosunkowo szybkie postawienie solidnego budynku, który swoimi walorami nie powinien ustępować tradycyjnym, murowanym budowlom. Najważniejsze jest tu odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji przed korozją. Współcześnie nie jest to problem. Wykorzystać można zarówno odpowiedniej jakości stal, jak i specjalne farby zabezpieczające. Hale aluminiowe także doskonale spełniają swoje zadanie i pomimo nierzadko niższej ceny, charakteryzują się porównywalną wytrzymałością, co hale stalowe.

Wykończenie

Samo postawienie szkieletu to nie wszystko – ważne jest także odpowiednie wyposażenie, zamontowanie urządzeń do ogrzewania, wentylacji, oświetlenia i tym podobnych. Pomimo że wydaje się to ostatnim i pociągającym za sobą najmniejsze koszty etapem, może być wręcz odwrotnie.

Im dokładniejszy kosztorys będziemy w stanie sporządzić na wczesnym etapie inwestycji, tym mniej niespodzianek czeka nas podczas poszczególnych etapów budowy. Przy tak dużym przedsięwzięciu jak budowa hali magazynowej nawet drobne przeoczenie może nas kosztować ogromne pieniądze. Podczas pracy nad kosztorysem trzeba więc wykazać się dokładnością, dbałością o szczegóły, a także myśleniem przyszłościowym. Tak przygotowana inwestycja będzie rosła w oczach, a po jej ukończeniu pozwoli na czerpanie maksimum zysków.