dobudówka hali stalowej

Stawianie hal z płyty warstwowej staje się coraz popularniejsze. Na budowę podobnych obiektów decydują się zarówno rolnicy, jak i właściciele zakładów przemysłowych czy firm zajmujących się zupełnie innym typem działalności. W halach stalowych z powodzeniem można umieścić skomplikowane maszyny, stworzyć magazyn czy nawet zaaranżować przytulne biuro. Ile kosztuje wzniesienie takiego budynku?

Koszt budowy hali z płyty warstwowej

Na koszt budowy hali z płyty warstwowej wpływa wiele czynników, dlatego nie da się jednoznacznie określić ceny takiej inwestycji. Czasami różnice są liczone w setkach tysięcy złotych. Wszystko ze względu na fakt, że w przypadku niektórych obiektów konieczne jest zastosowanie nieco bardziej skomplikowanych technik czy wyposażenia, które w dużej mierze wpływa na ostateczny koszt przedsięwzięcia.

Od czego zależy cena postawienia hali stalowej?

Ze względu na fakt, że nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje budowa hali produkcyjnej, przed rozpoczęciem rozpisywania budżetu na ten cel należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest dokładne zastosowanie hali. Budynki stworzone z myślą o przemyśle różnią się znacznie od tych, w których mają być hodowane zwierzęta lub znajdować się biura. Przeznaczenie konkretnej hali z płyty warstwowej wpływa na jej dokładną konstrukcję oraz konieczność zastosowania poszczególnych rozwiązań.

Koszt budowy hali zależy od:

  • przeznaczenia,
  • rodzaju konstrukcji,
  • powierzchni,
  • typu posadzki,
  • wykończenia,
  • wyposażenia,
  • zabezpieczeń,
  • izolacji cieplnej.

Do ostatecznego kosztu należy doliczyć również ceny usług związanych z przygotowaniem terenu oraz zdobyciem niezbędnych pozwoleń.

Różnice pomiędzy poszczególnymi typami hal

Obecnie istnieje możliwość stworzenia hali z płyty warstwowej w dokładnie takim wydaniu, jakie odpowiada potrzebom danego klienta. W obiektach o specjalnym zastosowaniu, na przykład w chłodniach, konieczne jest zastosowanie rozwiązań znacznie podnoszących cenę inwestycji. Stworzenie kompletnego biurowca sprzyjającego wielogodzinnej pracy przy komputerze będzie droższe niż w przypadku garażu na sprzęty rolnicze. W takich obiektach trzeba również zastosować konkretne zabezpieczenia przeciwpożarowe, co dodatkowo podnosi cały koszt.

Dodatkowe koszty

Ile kosztuje budowa hali po doliczeniu dodatkowych kosztów, takich jak konieczność przyłączenia mediów? W takiej sytuacji cena inwestycji staje się znacznie wyższa. Na wielu działkach nie ma niezbędnych przyłączy, a teren nie pozwala na bezpośrednie rozpoczęcie prac. Czasami konieczne jest uprzednie przygotowanie posesji na długo przed pierwszymi działaniami związanymi ze wznoszeniem obiektu.

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zlecenie nadzoru całego przedsięwzięcia innym osobom, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pomoc specjalistów okazuje się niezbędna w sytuacji, gdy zależy Ci na czasie, ale nie masz wiedzy pozwalającej na samodzielne załatwienie wymaganych formalności. Wszystkie podobne usługi po zsumowaniu mogą znacznie wpłynąć na ostateczny koszt budowy hali z płyt warstwowych. Warto wziąć to pod uwagę już podczas szacowania budżetu na ten cel.

Jak obliczyć koszt budowy hali produkcyjnej?

Kosztbudowy hali produkcyjnej, przemysłowej czy rolniczej różni się w zależności od charakterystyki planowanych prac. Z tego powodu wyliczenie dokładnej ceny inwestycji wymaga zastosowania indywidualnego podejścia. W internecie znaleźć można kalkulatory pozwalające na policzenie przybliżonych kosztów podobnych przedsięwzięć. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak skorzystanie z profesjonalnej wyceny oferowanej przez firmę, która ma zająć się postawieniem Twojej hali.

Koszt budowy hali produkcyjnej w liczbach

Koszt budowy hali może wynosić od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Zazwyczaj postawienie takiego obiektu wiąże się z koniecznością wydania około 1500 zł za m2. Do takiej ceny często należy doliczyć także dodatkowe prace oraz ostateczne wyposażenie hali. W przypadku konstrukcji tworzonych z myślą o przemyśle kwestia ta wygląda zupełnie inaczej niż w sytuacji, gdy w środku hali zamierzasz urządzić przytulne biura.

Jeśli planujesz wybudować halę produkcyjną ze stali o powierzchni ponad 200 m2, musisz liczyć się z kosztem, który nie będzie niższy niż pół miliona złotych. Po zliczeniu cen poszczególnych usług, materiałów i konieczności dostosowania działki do wymagań powstającego obiektu, kwota ta może stać się jeszcze wyższa. W przypadku niektórych typów działalności istnieje jednak opcja skorzystania z dofinansowań, które pozwalają na pokrycie całości lub dużej części kosztów związanych z budową hali z płyt warstwowych.

Posadzka a koszt budowy hali

W halach o przeznaczeniu związanym z przemysłem czy rolnictwem konieczne jest zastosowanie specjalnych posadzek. Najczęściej składają się one z betonu pokrytego powłokami, które utrudniają gromadzenie się zanieczyszczeń na powierzchni podłogi. Stworzenie równej powierzchni z odpowiednimi zabezpieczeniami wiąże się z koniecznością przeznaczenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bardzo często cena takiego elementu jest wyższa niż w przypadku stolarki okiennej i drzwiowej czy bram, które znajdują się w wielu halach produkcyjnych z płyt warstwowych.

Niektóre typy posadzek muszą również wytrzymywać bardzo duże obciążenie. Takie właściwości wiążą się ze znacznym wzrostem ceny. Czasami wystarczy jedynie klasyczny bruk z podbudową, ale w wielu halach produkcyjnych konieczne jest zastosowanie zbrojonej posadzki wytrzymującej ciężar maszyn przemysłowych.

Koszt zdobycia pozwoleń i przygotowania terenu

Wzniesienie jakiejkolwiek hali z płyt warstwowych, bez względu na jej przeznaczenie, wiąże się z koniecznością zdobycia wielu pozwoleń. Koszt takich działań nie jest zbyt duży, jednak w połączeniu z dodatkowymi pracami na terenie przeznaczonym pod budowę obiektu może wpłynąć na ogólny budżet. Na niektórych działkach znajdują się bowiem budynki lub drzewa, których trzeba się pozbyć przed rozpoczęciem wznoszenia hali produkcyjnej ze stali. W Polsce usunięcie takich obiektów również wymaga zdobycia wielu pozwoleń.

Czy hale z płyty warstwowej są tańsze niż murowane?

Hale z płyty warstwowej mają ogromną zaletę w postaci stosunkowo niskich kosztów budowy. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, cena stworzenia takiego obiektu może być niższa nawet o kilkaset tysięcy. Z czego to wynika? Do wzniesienia hali murowanej konieczne jest wykorzystanie znacznie droższych materiałów oraz przeznaczenie długiego czasu. Obiekty z płyty warstwowej powstają zaledwie w kilka tygodni, podczas gdy budowa standardowych budynków trwa miesiącami. Wydłużający się czas realizowania inwestycji wymaga również przeznaczenia większych sum pieniędzy na usługi podwykonawców, co dodatkowo zwiększa ogólny koszt przedsięwzięcia. W przypadku hal z płyty warstwowej kwestia ta jest znacznie łatwiejsza.