podatek

Budowa hali magazynowej nie musi być droga, trwać wiele miesięcy i wymagać ogromu papierkowej roboty. Hale magazynowe są obecnie coraz częściej wybierane przez inwestorów, jako alternatywa do budynków murowanych. Wpływ na to mają przede wszystkim koszty oraz czas montażu. W tym artykule dowiesz się najważniejszych aspektów związanych z postawieniem własnej hali magazynowej. Podpowiemy ci od czego zacząć procedurę, jak zminimalizować koszty oraz jak przebiega realizacja projektu, czyli poszczególne etapy budowy takiego obiektu.

Budowa hali magazynowej – od czego zacząć

Pierwszym krokiem, po podjęciu decyzji o budowie hali magazynowej, powinno być zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy dana lokalizacja nie ma takiego planu, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie z prawem, żadna hala magazynowa nie może naruszać miejscowego ładu przestrzennego. Należy zatem dostosować projekt do wymogów dyktowanych przez prawo, w tym do wysokości hali, rodzaju dachu oraz szerokości elewacji frontowej.

Jeżeli posiadasz prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane możesz wystąpić o pozwolenie na budowę. Musisz jednak pamiętać, że otrzymasz je tylko jeśli opisany w projekcie budynek spełnia wymogi przeciwpożarowe i BHP. Maksymalnie w ciągu sześćdziesięciu pięciu dni wydane zostanie pozwolenie, które musi się jeszcze uprawomocnić. Ostatnim krokiem tej części budowy hali magazynowej jest zgłoszenie do urzędu gotowości postawiania tego obiektu.

Pozwolenie na budowę

W tym miejscu warto zaznaczyć, że planując użytkowanie hali magazynowej przez maksymalnie 180 dni (uwzględniając czas montażu hali), nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Jest to przydatne, kiedy planujemy krótkookresowe hali i zależy nam na maksymalnym przyspieszeniu budowy. Po upływie 4 miesięcy należy jednak halę zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Etap projektowy

Z reguły, etap projektowy wymaga od nas największego zaangażowania. Właśnie w tym momencie ustalane są wszelkie szczegóły, takie jak wygląd obiektu oraz jego parametry. Realizując ten krok budowy powinniśmy ściśle współpracować z odpowiednim producentem hali magazynowej. Wybierając firmę warto wziąć pod uwagę partnera, który wykona nasze zlecenie kompleksowo i profesjonalnie, czyli zaoferuje nie tylko sam projekt, ale także postawi obiekt i dostarczy niezbędne dokumenty:

·        Rzuty

·        Wyliczenia

·        Przekroje (przydatne do przygotowania projektu zagospodarowania przestrzennego)

Po konsultacji z doradcą technicznym z wybranej firmy, przyjedzie on na przeprowadzenie wizji lokalnej terenu budowy. Zajmie się także wypunktowaniem ewentualnych problemów w realizacji założeń ofertowych oraz doradzi w kwestii właściwych rozwiązań technologicznych i materiałowych.

Rodzaj hali magazynowej

Budowa hali magazynowych opiera się na stalowej bądź aluminiowej konstrukcji. Decyzję, o tym jaki rodzaj hali wybrać podejmuje klient po konsultacji z wykonawcą. Projekt musi bowiem wychodzić naprzeciw oczekiwaniom inwestora. Jeżeli myślisz o rozwiązaniu sezonowym, postaw na lekkie i solidne konstrukcje aluminiowe. Jeżeli jednak planujesz wykorzystywać halę w miejscu, gdzie występują intensywne opady śniegu, wybierz konstrukcję stalową wytrzymującą bardzo duże obciążenia.

Poszycie – dlaczego jest tak ważne?

Przechowując produkty nieznoszące wilgoci najprawdopodobniej zdecydujemy się na inne poszycie niż w przypadku przechowywania produktów wielkogabarytowych bądź tych wrażliwych na wahania temperatury. Odpowiedni rodzaj poszycia zapewni idealne warunki do przechowywania różnego rodzaju produktów. Najbardziej popularne rodzaje poszycia oferowane przez producentów na polskim rynku to:

· plandekowe – bardzo lekkie, idealne do inwestycji krótkoterminowych

· z blachy trapezowej – duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne

· z płyty warstwowej – zapewnią najlepszą termoizolację

Hale namiotowe – najważniejsze zalety

Coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszą się hale namiotowe. Jest to obecnie niezwykle ciekawa i opłacalna forma hali magazynowej. Wpływ na to mają niewątpliwie korzyści wynikające z postawienia takiej konstrukcji. Pierwszą zaletą hal namiotowych jest bardzo krótki czas budowy. Realizacja projektu jest kilkukrotnie szybsza niż budowa murowanego magazynu. Poza tym, postawienie hali namiotowej jest dużo tańsze niż budowa hal innego typu. Co więcej, hale namiotowe można dowolnie rozbudowywać. Jeżeli zatem stwierdzimy, że potrzebujemy więcej powierzchni do przechowywania, ograniczać w tym względzie będzie nas jedynie teren. W razie potrzeby, halę namiotową można także szybko zdemontować i postawić ponownie w innej sytuacji. Jest to niebywale wygodne w sytuacji, gdy nasz biznes zmieni lokalizację. Problemem nie będzie również rozbudowa powierzchni użytkowej. Do hali namiotowej można dołączyć kolejne elementy konstrukcyjne, nie tracąc przy tym na trwałości i wytrzymałości elementów konstrukcyjnych.

Hale namiotowe charakteryzuje ogromna liczba możliwości, w których można je zastosować, począwszy od branży logistycznej, przez handlową, na branży przemysłowej kończąc. Doskonale sprawdzają się jako hale magazynowe, jednak z powodzeniem wykorzystywane są także jako hale handlowe lub warsztaty samochodowe.

Budowa hali magazynowej – zwróć uwagę na szczegóły

Decydując się na postawienie hali magazynowej, ważne jest, aby przez cały czas ściśle współpracować z firmą realizującą nasze zlecenie. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy budowa hali przebiega zgodnie z założonym planem, skontrolować jakość materiałów oraz upewnić się, że realizator projektu przestrzega norm bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest prawidłowe zabezpieczenie placu budowy oraz zarządzanie inwestycją. To zadanie należy do kierownika budowy. Warto także zwrócić uwagę na używane do budowy maszyny. Najlepiej, aby firma, której powierzyliśmy budowę hali magazynowej dysponowała nowoczesnym sprzętem. Unikniemy w ten sposób przestojów w budowie.

Nie należy zapominać o zapewnieniu samochodom dostawczym bezproblemowego dojazdu na plac budowy oraz późniejszego rozładunku i załadunku.