podatek

Jeżeli planujesz budowę hali magazynowej, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać – sprawdź nasz poradnik, z którego dowiesz się m.in., czy na budowę hali magazynowej potrzebujesz pozwolenia i jaki rodzaj hali w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Zachęcamy do lektury!

Budowa hali magazynowej – czy potrzebujesz pozwolenia?

Zanim podejmiesz pierwsze rozmowy z doradcą lub potencjalnym podwykonawcą, musisz już teraz podjąć bardzo ważną decyzję – określ przeznaczenie hali magazynowej. Od tego będzie zależało dalsze postępowanie.

Hale magazynowe dzielimy na dwie kategorie:

  • hale sezonowe,
  • hale całoroczne.

Czym się od siebie różnią? Hale sezonowe stawia się na okres nie dłuższy niż 180 dni, co oznacza, że do ich budowy nie będziesz potrzebować pozwolenia na budowę – w tym wypadku wystarczy samo zgłoszenie. Z kolei hale całoroczne są już konstrukcjami stałymi, które wymagają uzyskania zgody starostwa powiatowego.

Nie wiesz na co się zdecydować? Żaden problem! Nasi doradcy i konsultanci są do Twojej dyspozycji – wysłuchają Twoich potrzeb, wymagań i oczekiwań, i na tej podstawie zaproponują w pełni spersonalizowane, dostosowane do Ciebie idealne rozwiązanie. Zaufaj nam, tak jak zrobili to inni i przekonaj się, że współpraca z nami to czysta przyjemność!

Jak przebiega budowa hali magazynowej?

Całość procesu można podzielić na 3 etapy:

  • projekt – najbardziej czasochłonny i wymagający,
  • produkcję – przelanie wizji zapisanej na papierze w realną konstrukcję, oraz
  • montaż – finalizacja projektu.

Jak już wspomnieliśmy, faza projektowania pochłania w całym procesie najwięcej czasu i energii. To etap, w którym wymagana jest przede wszystkim konsultacja z doradcą, który po wysłuchaniu naszych oczekiwań i wymogów będzie w stanie wybrać i zaproponować optymalne rozwiązanie. Nie obejdzie się także bez wizji lokalnej miejsca, w którym hala magazynowa ma zostać zamontowana.

Produkcja wieńczy okres projektowania – na tym etapie wszelkie ustalenia powołujemy do życia, tworząc konstrukcję dopasowaną do Twoich potrzeb.

Zlecając nam montaż, zyskujesz pewność, że profesjonalnie przygotowana konstrukcja zostanie postawiona w sposób stabilny i gwarantujący bezpieczeństwo Twoich pracowników oraz klientów.

Wybieramy konstrukcję hali magazynowej

Gdy określimy przeznaczenie hali magazynowej, możemy przystąpić do wyboru konstrukcji. Polecamy w szczególności:

  • hale magazynowe stalowe,
  • hale aluminiowe.

Hale stalowe znoszą duże obciążenia, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako hale magazynowe całoroczne – udźwigną np. opady śniegu na stropie. To propozycja trwała, choć zarazem ciężka, z kolei hale aluminiowe charakteryzuje trwałość oraz lekkość – elementy wykonane z aluminium nie są tak ciężkie jak stalowe, co czyni je optymalnym rozwiązaniem dla hal sezonowych, które nie wymagają specjalnych pozwoleń na budowę.

Na etapie projektu hali magazynowej warto także przemyśleć rodzaj poszycia, bowiem do wyboru mamy poszycia:

  • jednospadowe,
  • dwuspadowe,
  • wielospadowe.

Koszty budowy hali magazynowej – o czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się nad tym, ile będzie kosztować inwestycja budowy hali magazynowej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak to najczęściej bywa, ostateczna kwota zależy od kilku czynników. O czym zatem należy pamiętać podczas szacowania kosztów planowanej inwestycji?

Na koszt budowy hali magazynowej składają się m.in.:

  • koszt lokalizacji – różne działki będą oferowane w różnych kwotach. To nie tylko dosłowna lokalizacja geograficzna, ale także konkretne parametry gruntu, od których zależeć będzie rodzaj zastosowanych fundamentów;
  • koszt konstrukcji – w tym wypadku kluczowe jest przeznaczenie hali magazynowej (całoroczne lub sezonowe). Konstrukcje murowane są najbardziej stabilne, ale także najdroższe. Tańszym rozwiązaniem będzie wybór konstrukcji stalowej lub aluminiowej;
  • koszt wykończenia (wraz z instalacją) – nie wystarczy sama budowa hali magazynowej. Do obiektu należy przyłączyć instalacje (media), a także zagospodarować teren wokół (podjazd, parking).

Co jeszcze wpływa na koszty budowy hali magazynowej? To przede wszystkim:

  • metraż obiektu,
  • wysokość hali,
  • ilość otworów (okien, drzwi, bram, ramp, podjazdów itp.),
  • zastosowane ocieplenie konstrukcji.

Modułowe hale magazynowe – rozwiązanie optymalne

Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się modułowe hale magazynowe, które można w dowolnym momencie przekształcać, przestawiać oraz rozbudowywać. Pozwala to na rozłożenie inwestycji w czasie – nie musisz od razu przeznaczać większej kwoty na przygotowanie hali, której od samego początku nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać.

Dzięki budowie modułowej hal magazynowych, możesz w dowolnym momencie zdecydować się na rozbudowę gotowej konstrukcji, bez konieczności wstrzymania działalności obiektu na czas prac budowlanych. Nie musisz obawiać się bezcelowego ogrzewania pustych przestrzeni tylko dlatego, że zostałeś zmuszony do postawienia od razu wielkogabarytowej hali magazynowej. To Ty decydujesz, kiedy i jak chcesz rozbudować gotowy obiekt.