warsztat samochodowy

Interesujesz się mechaniką pojazdów samochodowych i niejednokrotnie przyszło Ci na myśl, by założyć własny warsztat? To popularna forma zarabiania pieniędzy i zarazem zajęcie, które może dać Ci mnóstwo pozytywnych wrażeń. Sprawdź, jak to wszystko wygląda od strony formalnej.

Grunt to dobry pomysł

Własny warsztat samochodowy to dobre zajęcie przede wszystkim dla kogoś, kto nie tylko zna się na naprawie, konserwacji oraz przebudowie pojazdów samochodowych, ale do zadań tych podchodzi z ogromną pasją. Przedsiębiorca rozważając plan założenia własnego warsztatu samochodowego, powinien już na tym etapie wiedzieć, czym będzie się w nim zajmował, jakie usługi świadczył. Czasem lepiej jest skoncentrować się tylko na wybranych i wykonywać te czynności profesjonalnie, niż oferować wszystko i robić to nie do końca poprawnie. Należy więc zacząć od pomysłu na tę działalność i przemyśleć ten biznes w najdrobniejszych szczegółach.

Biznesplan przyda się na każdym etapie prowadzenia działalności

Chcąc otworzyć własny warsztat samochodowy trzeba dobrze obmyślić strategię tego biznesu, a następnie swoje myśli “przelać” na papier, tworząc w ten sposób profesjonalny biznesplan. Plan ten powinien określać zakres oferowanych usług, zarówno na starcie jak też w późniejszych etapach prowadzenia działalności. Najczęściej oferowane usługi to: naprawy mechaniczne i elektryczne, przeglądy techniczne, naprawy nadwozia i części, instalowanie części, naprawy opon, a także lakierowanie, malowanie i zabiegi antykorozyjne. Zakres świadczonych usług może być jednak inny, dostosowany do osoby, która będzie je wykonywać. W biznesplanie trzeba podkreślić, czy właściciel zajmie się wszystkim samodzielnie, czy może zatrudni pracownika lub pracowników. Ten plan biznesowy powinien wspomagać przedsiębiorcę w rozwijaniu warsztatu i pokonywaniu różnych trudności, w tym trudności pojawiających się na skutek działania konkurencji.

Jak otworzyć warsztat i nie wydać zbyt wiele? Jest na to sposób

Koszt założenia warsztatu jest zależny od wielu czynników i może zależeć od lokalizacji, zakresu usług, jakości i ilości sprzętu oraz pozostałego wyposażenia. Największym wydatkiem w tym przypadku jest miejsce prowadzenia działalności. Jeśli ktoś posiada duże podwórko z garażem, w którym może świadczyć klientom zaplanowane usługi, to ma jeden problem z głowy. Jeśli jednak przedsiębiorca mieszka na przykład w bloku albo w takim miejscu, do którego dotarcie byłoby mocno utrudnione, potrzebny jest odpowiednio usytuowany i dostosowany do potrzeb działalności lokal. Wówczas warto rozważyć różne opcje, w tym budowę własnego obiektu. Hale namiotowe warsztatowe to idealne rozwiązanie, które można zastosować, by szybko i sprawnie ruszyć z działalnością warsztatu samochodowego. To także sposób na uniknięcie wysokich kosztów budowy. Budowa obiektu zajmuje niewiele czasu i nie nastręcza problemów, które mogą się przydarzyć podczas wznoszenia konstrukcji murowanych. Pod względem funkcjonalności hale praktycznie niczym nie różnią się od obiektów z cegieł, bloczków czy płyt betonowych.

Lokalizacja ma duże znaczenie

Jak już wspomnieliśmy powyżej, trzeba mieć dobre miejsce pod warsztat samochodowy, gdyż jego lokalizacja ma wpływ na liczbę klientów, a w konsekwencji również na zyski. Nie ma sensu tworzyć warsztatu we własnym garażu, jeśli znajduje się w miejscu, do którego nie dotrą klienci. Nie powinno się wynajmować czy tym bardziej kupować hali lub innego obiektu w równie niekorzystnej lokalizacji tylko dlatego, że jest tanio. Dużo lepiej rozejrzeć się za działką w dobrym miejscu i samodzielnie postawić obiekt. Nie musi być murowany. Wystarczy zainwestować w hale stalowe, które montuje się bardzo szybko, a w razie potrzeby można je równie błyskawicznie rozebrać. Takie hale to całoroczne obiekty, które można wykorzystać pod warsztat i biuro. Wykonane z materiałów wysokiej jakości, będą służyły przez wiele długich lat. W tym samym zakresie sprawdzą się również hale aluminiowe, które są lekkie, a mimo to wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne. Zaletą takich obiektów jest to, że można je montować i demontować w nieskończoność. W razie konieczności zmiany lokalizacji warsztatu obiekt nie będzie problemem. Wystarczy przetransportować go na nowy teren i nie wygeneruje to dodatkowych, czy wysokich kosztów. Tak więc śmiało można stwierdzić, że taka hala to naprawdę bardzo dobry wybór.

Wymogi, które musi spełniać warsztat samochodowy

Planując otwarcie warsztatu samochodowego, warto zastanowić się nad wymogami, jakie punkt ten będzie musiał spełniać. Czy w ogóle takie istnieją? Nie ma ich za wiele, ale oczywiście pewnych zasad trzeba przestrzegać. Otóż przede wszystkim obiekt musi mieć wydzielone strefy. Warsztatową przeznaczoną do wykonywania prac – świadczenia usług, socjalną dla pracowników, a także biurową. Poszczególne pomieszczenia muszą spełniać warunki współgrające z wytycznymi BHP i ppoż. Warsztat musi posiadać odpowiednią wentylację, posadzki antypoślizgowe oraz właściwe oświetlenie. Jeżeli przykładowo w wyposażeniu warsztatu będą znajdowały się urządzenia objęte dozorem technicznym, a chodzi tu o: podnośniki ciśnieniowe, dźwigi, wciągarki czy suwnice i żurawie, to trzeba uzyskać zezwolenie na ich eksploatację. Kolejna sprawa to posiadanie kasy fiskalnej. Warsztaty należą do tej grupy przedsiębiorstw, które muszą to urządzenie wprowadzić. Pomysł na założenie warsztatu samochodowego czasem przychodzi tak nagle, spontanicznie. Zanim jednak ktokolwiek przejdzie do działania, musi ten biznes dobrze przemyśleć, bo jak widać, spraw jakie trzeba załatwić, jest całkiem sporo.