Hale namiotowa stalowa dla koni

Własna stadnina koni to marzenie wielu osób. Jego realizacja wymaga przede wszystkim wiedzy i znajomości branży, ale z drugiej strony praca z tymi zwierzętami daje dużo satysfakcji i radości. Jak założyć taką hodowlę? Podpowiadamy!

Jak założyć stadninę koni? Zacznijmy od początku

Hodowla koni w Polsce ma wielowiekową tradycję, a nasze stadniny cieszą się renomą na całym świecie. Nic więc dziwnego, że miłośnicy wierzchowców, zakochani w tych pięknych i majestatycznych zwierzętach, rozważają założenie hodowli. Inwestycja tego typu wymaga opracowania logistyki całego przedsięwzięcia – zarówno pod kątem infrastruktury, jak i kosztów. Utrzymanie jednego konia wiąże się z kosztem kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zakładając własną stadninę, należy stworzyć zwierzętom odpowiednie warunki. Wszystko to wiąże się nie tylko z kosztami, ale też z bardzo dużym nakładem pracy, zarówno na starcie, jak i na kolejnych etapach prowadzenia tej działalności. Warto więc od razu pomyśleć o pracownikach, dzięki czemu poszczególne zadania będą wykonywane zdecydowanie sprawniej. Mając już odpowiednie budynki i miejsce, w którym będzie prowadzona stadnina, trzeba zadbać jeszcze o kilka innych elementów, aby przedsięwzięcie mogło funkcjonować prawidłowo. Mowa tu o:

  • kadrze instruktorów jazdy konnej,
  • opiekunach zwierząt,
  • akcesoriach do jazdy konnej,
  • opiece weterynarza i kowala,
  • żywności dla koni.

Jak założyć hodowlę? Biznesplan to ważna sprawa

Kolejny etap to przygotowanie biznesplanu. Należy mieć na uwadze to, że założyć hodowlę koni można szybko, jeśli ma się pieniądze i ludzi do pomocy. Jednak co z jej utrzymaniem? Tak jak w każdym innym biznesie, bywają lepsze i trudniejsze czasy. Dlatego biznesplan powinien obejmować różne scenariusze, również te „czarne”. Musi zawierać tak zwany plan „B”, na wypadek niepowodzenia tego pierwszego, idealnego. Trzeba rozważyć w nim kwestię konkurencji, braku zainteresowania nauką jazdy konnej i dalszy rozwój firmy na wypadek powodzenia w biznesie, a szanse na to są bardzo duże, czego dowodem jest chociażby stale rosnące zainteresowanie jazdą konną. To jednak tylko niewielka część spraw, które tak naprawdę musi zawierać plan tego biznesu. Jego treść będzie zależała w głównej mierze od indywidualnych oczekiwań i pomysłów względem działalności prowadzonej w danym zakresie.

Hale pod ujeżdżanie, pastwisko, stajnia – dobra organizacja przestrzeni to podstawa

Pytanie teraz, jak założyć hodowlę koni w praktyce? Formalności to ważna sprawa, ale przecież miejsce, w którym będą przebywały te konie, też jest równie istotne, o ile nie ważniejsze. By wszystko pomieścić, trzeba mieć całkiem spory teren. Na jego powierzchni muszą znajdować się:

  • pastwisko,
  • stajnia,
  • pomieszczenia na paszę i akcesoria dla koni,
  • kryta hala do jazdy konnej,
  • myjnia dla koni,
  • toaleta.

Jeśli ktoś już ma gospodarstwo i na jego terenie znajdują się budynki, może je w odpowiedni sposób zagospodarować. Gorzej, gdy teren jest pusty. A może z drugiej strony to jeszcze lepiej. Czasem taniej i szybciej jest budować od podstaw, niż przerabiać. W tym przypadku sprawdzą się hale namiotowe. Są świetną alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Doskonale nadają się do ujeżdżania koni. Dzięki nim treningi mogą odbywać się niezależnie od warunków pogodowych i pory. Można je z łatwością rozbudowywać. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zamierzają rozbudowywać swoją stadninę. Hale te nadają się do szybkiego doposażania, demontowania i składania. W naszej ofercie znajdują się hale tworzone z użyciem materiałów wysokiej jakości, które przepuszczają odpowiednią ilość światła dziennego. Takie ujeżdżalnie koni mogą być rozbudowywane o dodatkowe elementy. Chodzi tu o oświetlenie, bramy przesuwne, okna, wywietrzniki i system wentylacyjny. Hale te mogą być wyposażone w podsufitki, które zapobiegają skraplaniu się wody, a także ścianki do podziału wnętrza na segmenty. Takie obiekty bez problemu nadają się także do przechowywania sprzętu i żywności. Warto też mieć na uwadze to, że inwestycja w nie jest opłacalna również ze względów finansowych. Zakup tego rodzaju hali wiąże sie z dużo niższym kosztem niż budowa obiektu z użyciem cegły, drewna czy innych materiałów.

Czy to w ogóle się opłaca?

Jak wiadomo, hale pod ujeżdżalnie, budynki do przechowywania akcesoriów i żywności, stajnie dla koni, utrzymanie zwierząt, utrzymanie pracowników – wszystko to generuje bardzo duże koszty, tak na starcie, jak i w późniejszych etapach działalności. Czy w związku z tym biznes ten się opłaca? Na to pytanie też trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Działalność ta jednak może przynosić zyski i to całkiem satysfakcjonujące. Wszystko zależy od przedsiębiorcy, jego pomysłów na ten biznes i zaangażowania. Na początku warto ustalić, jakie konie zamierza się hodować. Mogą to być konie sportowe, agroturystyczne albo też do hipoterapii. W Polsce działa wiele hodowli, które bardzo dobrze sobie radzą. By jednak móc czerpać korzyści finansowe, trzeba najpierw zainwestować i włożyć w ten biznes “odrobinę” wysiłku. Tego typu biznes to świetne zajęcie dla pasjonatów, miłośników koni. Mogą w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym i zacząć zarabiać niemałe pieniądze. Im więcej pomysłów przedsiębiorca będzie miał na rozwój stadniny, tym większe zyski zacznie odnotowywać. Dlatego ważne jest to, aby wcześniej dobrze przemyśleć założenie tej firmy i prowadzenie działalności w kierunku hodowli koni.

Skąd finanse na start?

Pieniądze na rozpoczęcie działalności można wziąć z własnych oszczędności. Przedsiębiorca może też postarać się o kredyt. Warto jednak sprawdzić, czy są dostępne jakieś dofinansowania. Pieniądze pozyskane w ten sposób pozwolą szybko wystartować z działalnością. Warto więc jak najszybciej zabrać się za formalności. Należy tylko pamiętać o tym, że regulaminy programów, które umożliwiają pozyskanie dofinansowania do założenia hodowli koni, ulegają nieustannym modyfikacjom. By pozyskać pieniądze, trzeba spełnić określone warunki. Z roku na rok zmieniać się może również kwota dofinansowania. Dlatego ciężko jest w tym momencie mówić o szczegółach, które mogą być już nieaktualne. Na szczęście informacje dotyczące dofinansowania do hodowli zwierząt, w tym także koni, można znaleźć w internecie. To szybki i wygodny sposób na wykonanie pierwszego kroku w kierunku pozyskania środków finansowych na ten cel.