Marzysz o przeprowadzce na wieś i szukasz pomysłu na własny biznes? Masz już dosyć dojeżdżania do pracy w mieście i myślisz o własnej działalności? Może posiadasz spory kawałek ziemi i zastanawiasz się, co z nim zrobić? Biznes na wsi to propozycja nie tylko dla osób zainteresowanych uprawą ziemi; masz dużo możliwości prowadzenia własnej działalności nie tylko w mieście, ale również na wsi. Szukasz inspiracji? Poniżej mamy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów na biznes na wsi. Współczesna wieś znacznie różni się od tradycyjnej – na wiejskie życie decyduje się coraz więcej osób ceniących sobie ciszę i spokój. Swój biznes możesz stworzyć z myślą o nich.

Zalety własnej działalności gospodarczej – dlaczego warto założyć swoją firmę?

Własna działalność gospodarcza to spore wyzwanie! Jeśli jednak masz dobry pomysł na własną firmę i starannie przygotujesz biznesplan, takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie bez powodu wiele osób rezygnuje z pracy na etacie i postanawia założyć własny biznes. 

Jakie są najważniejsze zalety własnej działalności gospodarczej?

  • Poczucie niezależności – teraz to Ty jesteś szefem i od Ciebie zależą wszystkie ważne decyzje. Pracujesz na własnych warunkach i samodzielnie zarządzasz swoim czasem pracy.
  • Możliwość rozwoju – w pracy na etacie męczył Cię sztywny podział obowiązków? We własnej firmie stajesz się specjalistą od wszystkiego, możesz delegować zadania oraz samodzielnie decydować o tym, z kim chcesz współpracować.
  • Satysfakcja z pracy – każda godzina spędzona na pracy to rozwój Twojej firmy, a nie przedsiębiorstwa Twojego szefa.
  • Wysokie zarobki – choć początkowo dochody mogą być nieco niższe, wraz z rozwojem firmy możesz liczyć na znaczną poprawę sytuacji finansowej.
  • Niższe zobowiązania wobec urzędu skarbowego, odliczenia VAT, możliwość skorzystania z ulgi na ZUS.

Obawiasz się o sprawy finansowe? Spokojnie – możesz liczyć na atrakcyjne dofinansowania i ulgi.

 

Biznes na wsi: na co zwrócić uwagę?

Decyzja zapadła: otwierasz swoją firmę na wsi. Zaczynasz tworzyć biznesplan, przygotowujesz wszystkie niezbędne dokumenty… Zanim jednak otworzysz własną działalność gospodarczą, zapoznaj się ze specyfiką rynku. Sprawdź, czy w pobliżu nie znajduje się firma o podobnym profilu, podpytaj sąsiadów, czy są zainteresowani Twoimi usługami. Uprawa ziemi to zdecydowanie nie Twoja bajka? Wyjdź naprzeciw potrzebom mieszkańców wsi lub okolicy i postaw na przedsięwzięcie, które będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem!

Sezonowo czy przez cały rok?

Tworząc biznesplan musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czy chcesz działać przez cały rok, czy tylko pomiędzy wiosną a jesienią? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Nie zawsze zapotrzebowanie na dany produkt lub usługę trwa przez cały rok; może się jednak okazać, że w miesiącach letnich nie zdołasz zarobić na zimowe wydatki. W przypadku całorocznej działalności musisz doliczyć także koszt ogrzewania pomieszczeń w czasie zimy. Jeśli chodzi o działalność sezonową, dobrym rozwiązaniem są profesjonalne hale namiotowe – to świetna alternatywa dla budowy pomieszczeń gospodarczych lub magazynów. Firma działająca jedynie przez część miesięcy w roku może być także doskonałym pomysłem na dodatkową działalność – z czasem możesz pracować nad jej rozbudową. W co warto zainwestować, tworząc biznes na wsi?

Centrum ogrodnicze – dla miłośników zieleni

Centrum ogrodnicze to propozycja na biznes nie tylko na wsi, ale również na przedmieściach. Co roku rozpoczęcie sezonu na prace ogrodowe sprawia, że centra ogrodnicze przeżywają prawdziwe oblężenie! Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na prosty trawnik, ale również pięknie zaaranżowanie otoczenie posesji. Kwiaty, krzewy ozdobne, drzewka, nasiona, narzędzia ogrodnicze, doniczki, ziemia, systemy nawadniające… Możliwość zrobienia tak dużych zakupów w sąsiedztwie z pewnością przypadnie do gustu okolicznym mieszkańcom. Jeśli chcesz otworzyć centrum ogrodnicze, nie musisz budować dużego magazynu: doskonale sprawdzi się w tym wypadku hala namiotowa z płytą warstwową. W okresie zimowym w centrum ogrodniczym możesz także prowadzić sprzedaż choinek.

Warsztat samochodowy – przyda się w pobliżu!

Każdy posiadacz samochodu prędzej czy później trafia do mechanika; wszyscy wiemy, jak uciążliwe jest dojeżdżanie do oddalonego od domu warsztatu i późniejsze odbieranie z niego auta… Jeśli znasz się dobrze na naprawie samochodów lub możesz zatrudnić doświadczonych mechaników, warsztat samochodowy to świetny pomysł na biznes na wsi. Poza specjalistami nie potrzebujesz wiele: w roli warsztatu samochodowego świetnie sprawdzą się hale namiotowe warsztatowe. Z czasem możesz rozszerzyć działalność o stację diagnostyki, punkt wymiany opon czy myjnię samochodową. Mechanik zajmujący się nie tylko samochodami, ale również maszynami rolniczymi to na wsi prawdziwy skarb!

Uprawa ekologiczna – postaw na zdrowe i ekologiczne produkty

Rolnictwo ekologiczne bazuje na naturalnych metodach uprawy roślin i hodowli zwierząt. Produkty uzyskane w ten sposób cieszą się coraz większą popularnością; klienci decydują się na wizyty w odległych gospodarstwach, a restauracje składają coraz większe zamówienia na eko produkty regionalne. Uprawa ekologiczna wymaga specjalistycznej wiedzy, a jej metody różnią się od tych wykorzystywanych w tradycyjnym rolnictwie. Ten rodzaj działalności przynosi jednak nie tylko zysk, ale również dużą satysfakcję, a swój biznes możesz z czasem rozszerzyć o przetwórstwo bazujące na naturalnych, ekologicznych produktach. 

Stadnina koni, szkółka jeździecka, ujeżdżalnia – dla wszystkich kochających konie

Własna stadnina koni to Twoje niespełnione marzenie? Najwyższa pora je zrealizować! Jeśli posiadasz dużą działkę na wsi i kochasz konie, z pewnością poradzisz sobie ze stworzeniem stadniny. Potrzebujesz przede wszystkim dużej przestrzeni, ponieważ musisz zmieścić na niej nie tylko stajnię i pomieszczenia gospodarcze, ale również duży wybieg dla koni. Pomyśl także o uprawnieniach instruktora jazdy konnej, dzięki czemu możesz zaplanować działalność szkółki jeździeckiej dla dzieci i dorosłych. Całoroczna ujeżdżalnia dla koni w specjalnej hali namiotowej wyróżni Twoją stadninę: wiele osób nie chce rezygnować z jazdy konnej w chłodniejsze lub deszczowe dni. Największym zainteresowaniem cieszy się nauka jazdy konnej i jeździectwo rekreacyjne. Możesz rozszerzyć swoją działalność o hipoterapię, hotel dla koni, a nawet organizowanie imprez okolicznościowych.

Może sala weselna?

Posiadasz działkę z pięknym widokiem na jezioro lub las? Jeśli dysponujesz przy tym większymi środkami finansowymi, dom weselny to doskonały interes. Popyt na sale weselne nie słabnie – większość obiektów cieszy się dużym obłożeniem, a ich terminarz w sezonie weselnym wypełniony jest po brzegi. W tej sytuacji musisz jednak pamiętać, że jest to naprawdę duża inwestycja: aby otworzyć dom weselny potrzebny Ci będzie budynek z dużą salą taneczną i jadalnianą, wyposażona kuchnia oraz zagospodarowane tereny zielone. Sala weselna sprawdzi się nie tylko jako propozycja na śluby i wesela: możesz organizować w niej również przyjęcia, konferencje, komunie, chrzciny, konsolacje i wiele innych imprez okolicznościowych. Piękne otoczenie i widoki to zachęta dla par, które planują ślub w plenerze – z myślą o takich imprezach możesz zainwestować w ozdobną altanę, ogród różany i elegancki namiot, w którym odbędzie się przyjęcie.

Punkt gastronomiczny lub sklep – wyjdź naprzeciw potrzebom mieszkańców

Zabierasz się za gotowanie obiadu, wyciągasz wszystkie składniki i nagle… orientujesz się, że brakuje jajek, mąki, soli – znasz ten scenariusz? O ile w mieście możesz wyskoczyć do najbliższego sklepu spożywczego, na wsi  nie jest to takie proste. Pogadaj z najbliższymi sąsiadami – może także marzą o tym, by w końcu móc zrobić najpotrzebniejsze zakupy bez wielkiej wyprawy? Wyposażony w podstawowe produkty spożywcze sklep to często nie tylko miejsce zakupów, ale także spotkań lokalnej społeczności. Dobrym pomysłem może być także punkt gastronomiczny: miłośnicy pizzy czy pysznych burgerów mieszkają zarówno w mieście, jak i na wsi! Jeśli masz dostęp do świeżych, ekologicznych produktów i uwielbiasz gotować, możesz zaplanować otworzenie swojego food trucka. Klienci z sąsiedztwa z pewnością docenią możliwość wyskoczenia na szybki obiad, a w weekendy możesz rozszerzyć swoją działalność na  okoliczne miejscowości. Chcesz przyciągnąć do swojej restauracji gości z miasta? Postaw na oryginalne menu i regionalne potrawy – miłośnicy dobrej kuchni potrafią specjalnie wybrać się w dłuższą podróż, by zjeść ulubione smakołyki.

Agroturystyka – stwórz wyjątkowe miejsce 

Wiejskie zacisze zamiast pięciogwiazdkowego hotelu zmęczeni  życiem w ciągłym biegu mieszkańcy miast szukają ciszy i spokoju. Gospodarstwo agroturystyczne to dla nich raj na ziemi! Czyste powietrze, lasy, jeziora, kontakt z naturą, możliwość odpoczynku z dala od zgiełku – to wszystko sprawia, że gospodarstwa agroturystyczne cieszą się coraz większą popularnością. Decydując się na taki biznes musisz zadbać o odpowiednie kwatery dla gości: mogą to być pokoje na wynajem lub małe domki. Wiele zależy także od kuchni lokalne potrawy przyrządzane z ekologicznych składników to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Jakie atrakcje warto zapewnić gościom? Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma mieć Twoja agroturystyka. Możliwości jest wiele – minizoo, wycieczki po okolicy, rowery, sprzęt wędkarski to tylko kilka propozycji, na które należy zwrócić uwagę. Możesz także przygotować specjalne tematyczne warsztaty dla zorganizowanych grup – dzięki temu Twój obiekt stanie się obiektem zainteresowania m.in. firm zajmujących się organizacją wyjazdów integracyjnych. Przy tworzeniu gospodarstwa agroturystycznego zapoznaj się z historią regionu i poszukaj w niej inspiracji na nazwę oraz wystrój domków lub pokoi – w ten sposób wyróżnisz Twoje gospodarstwo i nadasz mu wyjątkowego charakteru.