Hala dla rolników bez pozwolenia? Tak, zmieniło się prawo budowlane. Z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia robót budowlanych zwolnione zostały jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2. Sprawdź, jakie wymogi musi spełniać tego typu obiekt.

Hala dla rolników bez pozwolenia i zgłoszenia jest ukłonem w stronę tych właścicieli gospodarstw rolnych, którzy zmagali się z formalnościami, chcąc postawić obiekt tymczasowy lub całoroczny, służący przede wszystkim do magazynowania zboża. Nowe prawo budowlane obowiązuje od czerwca 2023 roku, na podstawie ustawy z 9 maja 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym. Przepisy dotyczą realizacji obiektów budowlanych do magazynowania zboża, naziemnych silosów, budynków gospodarczych oraz wiat o prostej konstrukcji. W ten sposób – bez pozwolenia i zgłoszenia – rolnik może postawić jednokondygnacyjny budynek gospodarczy lub prostą wiatę o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nieprzekraczającej 7 m na obszarze oddziaływania, który mieści się w całości na działce lub działkach, na których owe obiekty zostały zaprojektowane.

Jaka hala dla rolników bez pozwolenia?

W świetle nowych przepisów prawa budowlanego hala dla rolników bez pozwolenia do 150 m2 może zostać właściwie postawiona przez każdego posiadacza ziemi. Wystarczy, że budynek będzie związany z produkcją rolną. Co więcej, pojęcie produkcji rolnej nie jest tu sprecyzowane, wobec czego wystarczy posiadać zwykły ogródek warzywny – na tej samej lub innej działce. Jaką konstrukcję wybrać? Hala stalowa lub aluminiowa z powodzeniem może stanowić całoroczny budynek gospodarczy. Zapewniająca odpowiednie warunki cieplne oraz chroniąca przed zmienną pogodą, hala o lekkiej konstrukcji sprawdzi się doskonale, jako miejsce do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych, przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych. Zaufaj doświadczeniu ekspertów i zleć projekt oraz budowę hali firmie Fourtech, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu inwestycji – szybko, efektywnie i z możliwością pełnego dostosowania konstrukcji nie tylko do wymogów nowego prawa, ale przede wszystkim do potrzeb Twojego biznesu.

Magazyn na zboże bez pozwolenia – jakie parametry?

Magazyn na zboże bez pozwolenia i zgłoszenia, w myśl nowego prawa budowlanego, ma być budynkiem gospodarczym jednokondygnacyjnym lub prostą wiatą o powierzchni zabudowy do 150 m2. Rozpiętość konstrukcji nie powinna przekraczać 6 metrów, wysokość zaś 7 metrów. Fourtech realizuje tego typu inwestycje w postaci hal stalowych o innowacyjnej konstrukcji, która ułatwia utrzymanie stałej temperatury i odpowiedniego poziomu wilgotności we wnętrzu obiektu. Zadaszenie i ściany hali stanowią gwarancję doskonałego komfortu termicznego. Wytrzymałe, solidne oraz łatwe w użytkowaniu magazyny płaskie na zboże Fourtech, wyposażone są najczęściej w dach pneumatyczny, szkielet z dopracowanych w szczegółach profili, ściany oporowe, twardą posadzkę oraz szeroką bramę. Największymi zaletami tego typu obiektów są uniwersalność oraz mobilność. Z łatwością dopasujemy halę stalową do bieżących potrzeb, zapewniając możliwość jej rozbudowy i przeniesienia w dowolnym momencie.

Hale ze zgłoszeniem, silosy i obiekty portowe

Nowelizacja prawa rozszerza ponadto katalog inwestycji, które nie wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, należy jednak zgłosić zamiar realizacji budowy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Masz zatem możliwość budowy na podstawie zgłoszenia bez konieczności uzyskania pozwolenia:

  • silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nieprzekraczającej 15 m,
  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, rozpiętości konstrukcji i wysokości nie większych niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, gdzie zostały zaprojektowane,
  • obiektów budowlanych do przechowywania zboża o maksymalnej pojemności 5000 ton, usytuowanych w całości w granicach administracyjnych portów morskich, które mają podstawowe znaczenie dla gospodarki narodowej (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście).

Więcej o budynkach gospodarczych i wiatach o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, piszemy w kolejnym artykule. Z Fourtech zadbasz o odpowiednie zaplecze magazynowe Twojego gospodarstwa rolnego.