hala namiotowa biało-zielona

Hale namiotowe to specjalne konstrukcje, które mogą być doskonałą alternatywą dla hal stałych – świetnie sprawdzą się w wielu przedsiębiorstwach. Zastanawiasz się nad ustawieniem hali magazynowej? Chcesz ustawić ujeżdżalnię dla koni w namiocie? Może masz już pomysł na wykorzystanie hali namiotowej, ale nie wiesz, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę? Mamy dla Ciebie kilka najważniejszych informacji.

Zalety hali namiotowych – dlaczego warto w nie zainwestować?

Niezależnie od tego, czy dopiero zakładasz własną firmę, czy też posiadasz działające już od jakiegoś czasu przedsiębiorstwo, z pewnością zależy Ci na minimalizacji kosztów przy jednoczesnym zwiększaniu zysku, prawda? Koszt wynajęcia hali magazynowej może być na tyle wysoki, że warto rozważyć jej wybudowanie. Tu jednak wielu przedsiębiorców boryka się z problemami związanych z czasem: postawienie dużego budynku spełniającego wszystkie wymagania trwa i w dodatku kosztuje sporo. Tańszą alternatywą są profesjonalne hale namiotowe; dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

  • Niska cena – murowana hala czy magazyn to koszt rzędu nawet 200 tysięcy złotych; magazynowa hala namiotowa o podobnych wymiarach kosztuje o kilkadziesiąt tysięcy mniej.
  • Duża mobilność – okresowe hale namiotowe nie wymagają stawiania fundamentów, dlatego można je przetransportować w wybrane miejsce: warunkiem jest jedynie odpowiednio utwardzony grunt.
  • Szybka budowa – zależy Ci na czasie? Hale namiotowe mogą powstać w kilka dni! W przypadku hali stałej nie ma możliwości zbudowania jej w tak krótkim czasie. Jeśli pilnie potrzebujesz powierzchni do magazynowania, hale namiotowe to strzał w dziesiątkę.
  • Całoroczne wykorzystanie – wbrew pozorom w hali namiotowej łatwo możesz osiągnąć odpowiednią temperaturę przez cały rok; hale namiotowe całoroczne powstają z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych technologii, dzięki czemu zapewniają komfort termiczny o każdej porze roku.

Jak powstają namiotowe hale magazynowe?

Hala namiotowa to prosta i zarazem funkcjonalna konstrukcja, która z założenia ma powstawać szybko i bezproblemowo. Można wznieść ją na niemal każdym terenie – warunkiem jest odpowiednio utwardzone podłoże. Od momentu zamówienia do zakończenia realizacji cały proces może zamknąć się w 30 dniach. Jak przebiegają kolejne etapy stawiania hali namiotowej?

  • Zaprojektowanie hali – na tym etapie określasz swoje potrzeby; poszczególne modele hal namiotowych różnią się, inaczej stawia się obiekty całoroczne, a inaczej sezonowe. W projekcie uwzględnia się także wymiary, rodzaj dachu, liczbę drzwi, bram i okien oraz kolor.
  • Produkcja – na podstawie projektu fabryka tworzy wszystkie niezbędne elementy, z których powstanie konstrukcja. Warto zdecydować się na usługi certyfikowanej firmy, dzięki czemu zyskasz gwarancję jakości.
  • Montaż hali u klienta – po przetransportowaniu elementów konstrukcyjnych do klienta następuje szybki i bezproblemowy montaż hali.

Pozwolenia na budowę czy zgłoszenia?

Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku hali namiotowej należy starać się o pozwolenie: w zależności od tego, czy stawiamy halę całoroczną, czy tymczasową, formalności wyglądają nieco inaczej.

  • W przypadku hali całorocznej, wznoszonej na czas nieokreślony, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę hali namiotowej.
  • Jeśli chcesz postawić halę tymczasową, czyli obiekt, który możesz wybudować i użytkować przez 180 dni, wystarczy zgłoszenie zamiaru w urzędzie.

Zarówno wniosek o pozwolenie na budowę, jak i zgłoszenie budowy obiektu tymczasowego składasz w Urzędzie Miasta lub w Starostwie Powiatowym – ma to związek z lokalizacją hali. Jeśli powstaje ona na administracyjnym terenie miasta, zgłoś się do Urzędu Miasta; w przeciwnym wypadku dokumenty składasz w Starostwie Powiatowym odpowiednim dla powiatu, w którym powstaje inwestycja.

Pozwolenie na budowę hali namiotowej krok po kroku

Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać pozwolenie na budowę hali namiotowej? Cały proces rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku o pozwolenie na budowę w Urzędzie Miejskim lub Starostwie Powiatowym. Formularz wniosku dostępny jest na miejscu lub możesz znaleźć go w Internecie, ale niezbędne jest także skompletowanie odpowiedniej dokumentacji. By złożyć wniosek, musisz posiadać m.in. projekt obiektu uwzględniający jego wymiary i kubaturę; przed jego powstaniem konieczne jest sprawdzenie stanu działki budowlanej (m.in. uzbrojenia czy stanu gruntu). Założenia weryfikuje się przez sprawdzenie informacji zawartych w MPZP – miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Od momentu złożenia kompletnego wniosku urząd ma ok. 2 miesiące na wydanie decyzji o pozwoleniu.

Chcesz przyspieszyć formalności? Tymczasowe obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę – należy jedynie zgłosić zamiar do właściwego urzędu. Obiekt nie może być jednak trwale połączony z gruntem, co w przypadku hal namiotowych nie jest trudnym do spełnienia warunkiem. Halę namiotową postawioną na podstawie zgłoszenia należy także zdemontować lub przestawić w inne miejsce przed upływem 180 dni od jej wybudowania. Taki obiekt tymczasowy możesz przenieść nawet w obrębie tej samej działki – nie może jedynie stać w tym samym miejscu, co poprzednio. Pamiętaj także, że urząd może wydać sprzeciw w terminie do 21 dni od złożenia dokumentów – najczęściej jednak inwestor otrzymuje zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu dla planowanej inwestycji.

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Oprócz wypełnionego wniosku o pozwolenie na budowę hali namiotowej potrzebujesz także:

  • projektu architektonicznego inwestycji w trzech egzemplarzach,
  • projektu architektoniczno-budowlanego,
  • projektu zagospodarowania terenu i projektów branżowych,
  • dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania gruntem w celach budowlanych,
  • uzgodnień w zakresie dostawy mediów,
  • wypisu oraz wyrysu z MPZP.

Warto skompletować wszystkie dokumenty przed złożeniem wniosku – jeśli masz wątpliwości w sprawie wymaganej dokumentacji, przed wypełnieniem wniosku umów się na spotkanie w urzędzie.