Skręcona konstrukcja stalowa

Stal to stop żelaza z węglem, z kilkoma innymi dodatkami. Obecnie jest to jeden z głównych materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych do budowy konstrukcji nośnych budynków, ale również m.in. hal namiotowych. Choć jest to materiał niezwykle wytrzymały, w określonych warunkach może ulegać zniszczeniu. Największym zagrożeniem jest korozja, przed którą koniecznie trzeba chronić konstrukcje stalowe. Jak to robić?

Czym jest korozja?

Korozja to proces elektrochemiczny, a czasem chemiczny, zachodzący wskutek reakcji składników stali z innymi pierwiastkami. W efekcie powstaje rdza. Czasami są to tylko nieestetyczne plamy, jednak w najgorszych przypadkach uszkodzeniu ulega cała struktura elementów stalowych. Dzieje się tak wtedy, gdy rdza dociera do głębszych warstw konstrukcji stalowej. Warto w tym miejscu zauważyć, że wyróżnia się różne rodzaje korozji. Najmniej groźna jest korozja atmosferyczna, czyli zachodząca pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Zwykle ogranicza się ona do wierzchnich warstw stali, przez co nie stwarza większego zagrożenia. O wiele gorsze są korozje: miejscowa, galwaniczna i szczelinowa. W wyniku pierwszej z nich rdza wyżera fragment konstrukcji. Proces określany jako galwaniczny zachodzi w efekcie zetknięcia się dwóch metali o odmiennych potencjałach. Natomiast korozja szczelinowa zachodzi między łączeniami części stalowych.

W jaki sposób korozja zagraża konstrukcjom stalowym?

Bardzo często powstawanie rdzy jest lekceważone. Niektórym wydaje się, że jest to tylko problem estetyczny, którym nie trzeba sie przejmować. Niewątpliwie rdza znacząco obniża wartość estetyczną każdej konstrukcji. Jednak to nie jedyny problem. Korozja stanowi zagrożenie dla stabilności konstrukcji. Brak zabezpieczeń przeciwko powstawaniu rdzy powoduje liczne straty finansowe, gdyż bardzo często usunięcie rdzy nie jest możliwe, konieczne jest wymienianie całych elementów konstrukcyjnych. Warto zatem zadbać o to, aby konstrukcje stalowe były odpowiednio zabezpieczone.

Przygotowanie stali na etapie produkcji

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie stopy stali posiadają takie same właściwości. Różnice często są bardzo duże. Wszystko zależy od proporcji żelaza, węgla i innych składników, a także od rodzaju i liczby tych ostatnich. Jednak huta stali produkująca elementy z tego stopu odpowiada za jego odporność na rdzę również w inny sposób. By ochrona przed korozją była skuteczniejsza, stal powinna być ocynkowana. Cynk to pierwiastek odporny na korozję. Nie dopuszcza on pierwiastków z zewnątrz do powierzchni stali, dzięki czemu nie powstaje rdza. Niestety ocynkowanie nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem. Czasami jedno zabezpieczenie to za mało, zwłaszcza jeśli części stalowe podczas użytkowania znajdują się w środowisku sprzyjającym korozji. W naszej ofercie znajdują się hale z najwyższej jakości stali, o czym można przeczytać tutaj – https://www.fourtech.pl/pl/hale-namiotowe-stalowe/hale-stalowe/. Mimo to, konstrukcje wymagają pokrycia farbą antykorozyjną, aby mogły być stosowane w każdych warunkach atmosferycznych.

Malowanie konstrukcji stalowej

W przypadku elementów stalowych, przeznaczonych do tworzenia konstrukcji nośnych obiektów budowlanych, malowanie farbami antykorozyjnymi to konieczność. Istotne jest, aby zostało ono przeprowadzone prawidłowo, z użyciem wysokiej klasy farb.

Pierwszym etapem procesu zabezpieczania stali przy pomocy malowania jest czyszczenie powierzchni. Etap ten jest niezbędny, aby farba przylgnęła do stali. Czyszczenie wykonuje się zwykle, wykorzystując technikę strumieniowo-ścierną. Metoda ta nazywa się piaskowaniem. Pod wpływem wody pod ciśnieniem, zawierającej cząsteczki materiału ściernego, dochodzi do oczyszczenia i wygładzenia powierzchni. Wtedy zostaje nałożona gruntowa warstwa ochronna, zabezpieczająca powierzchnię do momentu rozpoczęcia malowania. Nie stanowi ona jednak na tyle solidnego zabezpieczenia, aby z rozpoczęciem malowania można było zwlekać więcej niż kilka godzin.

Ostatni etap to nałożenie kilku warstw farby antykorozyjnej. Jako warstwę podkładową wykorzystuje się zwykle farbę epoksydową. Jest ona prawie całkowicie wolna od rozpuszczalników, dobrze przywiera, jest odporna na skrajne temperatury i skutecznie chroni przed korozją. Niestety nie jest odporna na działanie promieni UV, przez co nie powinna być stosowana jako warstwa powierzchniowa. Na wierzch nakłada się przeważnie farbę poliuretanową lub polimocznikową. Nie tylko doskonale znoszą kontakt z promieniami UV, ale również ze skrajnymi temperaturami oraz wilgocią.