Wiata może pełnić wiele różnych funkcji. Jej budowa to świetne rozwiązanie dla każdego właściciela domu jednorodzinnego, który boryka się z problemem braku miejsca do przechowywania różnych sprzętów czy narzędzi. Wiata garażowa lub innego typu nie zajmuje wiele miejsca, a jest niezwykle funkcjonalna. Jeśli planujesz postawienie takiej konstrukcji, musisz koniecznie dowiedzieć się, czy potrzebujesz uzyskać pozwolenie na budowę wiaty, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Czym jest wiata?

Zanim poznasz aktualne przepisy związane z budową wiaty, musisz wiedzieć, czym charakteryzuje się ta konstrukcja. Nie istnieje konkretna definicja, która to określa, jednak to pojęcie wielokrotnie występuje w ustawie o prawie budowlanym. Wiata nie jest budynkiem, pod warunkiem że ma lekką konstrukcję opartą na słupach i jest pokryta dachem. Bardzo ważne jest to, że nie może być ona zabudowana ze wszystkich oraz z większości stron. Wiata opiera się na słupach. Jest to element wiążący budowlę trwale z gruntem.

Wiata garażowa bez pozwolenia 2023 – aktualne przepisy

Prawo budowlane jasno określa warunki, które muszą być spełnione w przypadku budowy konkretnej wiaty. Taką konstrukcję można postawić bez pozwolenia na budowę oraz zgłaszania, w przypadku obiektu o powierzchni zabudowy do 50 m², jeśli powstaje na działce zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub takiej, która jest do tego przeznaczona. Liczba obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m² powierzchni zabudowy.

Niezbędne jest zgłoszenie budowy takiej konstrukcji, gdy jej powierzchnia nie przekracza 35 m², ale powstaje na działce, gdzie nie znajduje się budynek mieszkalny. W takim przypadku można postawić maksymalnie dwa obiekty na każde 500 m² powierzchni.

Jeśli wiata nie spełnia wymienionych wyżej warunków, oznacza to, że niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wiata 70m² bez pozwolenia — czy to możliwe?

Jak już doskonale wiesz, postawienie wiaty garażowej lub drewutni o powierzchni większej niż 50 m² (w niektórych przypadkach powierzchnia zabudowy wiaty to maksymalnie 35 m²) wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna, bez której nie można rozpocząć procesu wznoszenia obiektu. Jeśli zaczniesz budowę jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia, to obiekt będzie traktowany jako samowola budowlana. Grożą Ci to za to kary finansowe, a także rozbiórka konstrukcji.

Wiata 100 m² bez pozwolenia — kiedy można ją zbudować?

Czy możliwe jest postawienie wiaty o powierzchni zabudowy 100 m² i większej bez uzyskania pozwolenia? Okazuje się, że tak, ale tylko w ściśle określonym przypadku. Ustawa z dnia 9 maja 2023 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także o transporcie kolejowym i prawie budowlanym zwalniają z konieczności wnioskowania o pozwolenie oraz dokonania zgłoszenia w przypadku budowy wiaty lub budynku gospodarczego, który jest związany z produkcją rolną.

Wyjątek ten nie dotyczy tylko rolników. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 150 m², a maksymalna rozpiętość to 6 m. Wiata nie może także być wyższa niż 7 m. Jej obszar oddziaływania musi w całości mieścić się w granicy działki lub działek, na których została zaprojektowana. Jest to świetna wiadomość dla osób, które planują budowę wiaty o przeznaczeniu rolniczym.

Co więcej, znowelizowane prawo budowlane umożliwia także postawienie konstrukcji o powierzchni zabudowy do 300 m², która podlega wyłącznie procedurze zgłoszenia. Jej rozpiętość i wysokość nie może przekraczać 7 m. W tym przypadku również obowiązuje wymóg mówiący o tym, że taka wiata musi być związana z produkcją rolną.

Jaka wiata bez pozwolenia — co możesz w niej przechowywać?

Jeśli chcesz postawić wiatę o powierzchni do 150 m², to musi ona pełnić funkcję magazynową dla materiałów, narzędzi, sprzętu oraz płodów rolnych i środków produkcji rolnej. Jest to niezbędne, abyś mógł ją zbudować bez zbędnych formalności. Znowelizowane przepisy dają dość dużą swobodę w tym zakresie, gdyż nie określają jednoznacznie, co dokładnie może być w niej przechowywane. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przepisy prawa, jakim powinny odpowiadać budynki, zostaną zinterpretowane przez nadzór budowlany.

Wiata garażowa 50m² bez pozwolenia — co warto wiedzieć?

Jak wiesz, budowa wiaty garażowej nie podlega znowelizowanym przepisom ze względu na to, że nie jest ona związana z produkcją rolną. W takim przypadku musisz więc trzymać się wytycznych dotyczących jej maksymalnej powierzchni, która nie może przekraczać 35m² lub 50 m², jeśli działka jest już zabudowana lub spełnia takie warunki.

Jeśli planujesz postawienie wiaty garażowej na niezagospodarowanej działce, której nie obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to na samym początku musisz uzyskać dokument o przeznaczeniu działki pod zabudowę mieszkaniową. Najlepiej, gdy będzie to decyzja o warunkach zabudowy. Po uzyskaniu tego dokumentu możliwa jest budowa wiaty o powierzchni do 50 m² bez jej zgłaszania.

Pamiętaj, że zgodnie z prawem budowlanym wiata nie jest budynkiem. W jej przypadku nie trzeba więc stosować się do wymogów w sprawie warunków technicznych obiektów. Jeśli więc Twoja wiata spełnia warunki umożliwiające jej budowę bez formalności, to oznacza, że nie musisz sporządzać jej projektu. Jest on potrzebny jedynie wtedy, gdy ubiegasz się o pozwolenie na budowę.

Budowa wiaty a odległość od granic działki

Nawet jeśli budujesz wiatę, która nie wymaga zgłaszania czy uzyskania pozwolenia, to musisz przestrzegać innych przepisy prawa, związanych m.in. z zachowaniem odpowiedniej odległości od granicy działki. Najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać, znajdziesz poniżej:

  • Wiaty rekreacyjno-wypoczynkowe można postawić w dowolnym miejscu działki. Nie mogą one jednak negatywnie wpływać na sąsiednią nieruchomość np. przez odprowadzanie na nią wody opadowej z dachu.
  • Wiaty użytkowe np. garażowe lub magazynowe muszą być usytuowane co najmniej 3 m od granicy oraz 7 m od okien sąsiedniego budynku mieszkalnego znajdującego się na innej działce.
  • Wiaty przeznaczone do składowania opału trzeba oddalić o minimum 4 m od granicy.

Przestrzeganie tych przepisów jest bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie, tak samo jak w przypadku samowoli budowlanej, narażasz się na poważne konsekwencje.

Wiata stalowa bez pozwolenia — czy materiał ma znaczenie?

Chcesz wybudować wiatę stalową i zastanawiasz się, jakie przepisy Cię obowiązują? Przede wszystkim wybierz konstrukcję wyróżniającą się niezawodnością i trwałością. Takie wiaty znajdziesz w ofercie Fourtech. Polskie prawo budowlane nie określa, z jakiego materiału może być wykonana wiata. Oznacza to, że wybór stalowej konstrukcji jest jak najbardziej możliwy.

Przed rozpoczęciem budowy musisz jednak zorientować się, czy wiata spełnia wszystkie wymogi. Pamiętaj o tym, że nie może być w pełni zabudowana ani mieć więcej niż dwie ściany. W przeciwnym razie będzie traktowana jak budynek gospodarczy. Najbezpieczniej więc zdecydować się na wiatę bez ścian lub z zabezpieczoną tylko z jednej strony.

Wybierając wiatę, warto postawić na trwałą konstrukcję, która będzie stabilna oraz bezpieczna. Ma to duży wpływ na komfort korzystania z takiego obiektu. Mimo że wiata bez pozwolenia nie wymaga wcześniejszego przygotowywania i przedstawiania projektu, to nie powinno się stawiać konstrukcji, które nie są dobrze przemyślane i opracowane. Wiąże się to bowiem z ryzykiem jej zawalenia.

Wiata bez pozwolenia — dlaczego warto się na nią zdecydować?

Przede wszystkim wiata bez pozwolenia na budowę to alternatywa dla garażu murowanego czy budynku gospodarczego na działce pod budownictwo mieszkaniowe i nie tylko. Jej montaż jest o wiele łatwiejszy, a przede wszystkim także mniej kosztowny. Wewnątrz niej możesz przechowywać to, co chcesz. Świetnie sprawdzi się jako garaż czy drewutnia. Jeśli zdecydujesz się na postawienie niewielkiej konstrukcji, to nie będziesz musiał przejmować się żadnymi formalnościami.

Wiata najczęściej zajmuje także mniej miejsca niż tradycyjny budynek, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkiej działki, na której stoi już budynek mieszkalny i inne obiekty. Jeśli szukasz trwałej konstrukcji wykonanej z wysokiej jakości stali, to sprawdź ofertę firmy Fourtech.